Kısırlık Tedavisinde Aşılama (UI)

Kısırlık Tedavisinde Aşılama (UI)
Kısırlık tedavisinde aşılama (UI), intrauterin inseminasyon gebelik elde edilmesinde kullanılan yöntemlerden biridir. Hapların ya da düşük dozdaki enjeksiyonlar ile yumurta gelişiminin uyarılmasıyla gerçekleşen işlemde oluşan 1 ya da 3 folikül belirli bir boyuta ulaştığında (17-20 mm) çatlatma iğnesi verilerek olgunlaştırılır. Olgunlaşan yumurtalar yıkanarak hazırlanan spermlerin rahme verilmesi ile döllenme gerçekleştirilir.

Aşılama spermin laboratuvar ortamında hazırlanarak yumurtlama zamanında rahme verilmesi işlemidir. Kadın vücudunda tüplerle gerçekleşen döllenme doğal bir hamilelik yöntemidir. Normal yollarla hamile kalmaktan tek farkı işlemin laboratuvar ortamında gerçekleşiyor olmasıdır. Kısırlık tedavisinde aşılama (UI) ile yıllarca süren bebek sahibi olma hayalinize ulaşabilirsiniz.
 


Aşılama Nedir?

Kadının gebe kalması için spermin rahim ağzından geçerek rahim aracılığı ile fallop tüplerinden birine ulaşması lazımdır. Yumurtlama esnasında sperm ile yumurtanın fallop tüpünde buluşması döllenmeyi gerçekleştirir. Rahim ağzından çok fazla sperm geçmez, az sayıda sperm fallop tüpüne ulaşır. Aşılama yönteminde yumurtlama döneminde spermler doğrudan rahme yerleştirilir, böylece daha fazla sayıda sperm yumurtaya ulaşmış olur ve gebe kalma ihtimali artar.
ankara tüp bebek
 


Kısırlık Tedavisinde Aşılama (UI)

Aşılama zamanı geldiğinde sperm laboratuvarda hazırlanmaktadır. Bu hazırlık aşaması hemen hemen 2 saat sürmektedir. 0.5 ya da 1 cc’lik hazır sperm, ince kateterle rahme ağrı ve sızı olmadan bırakılmaktadır. Bu dönem, yumurtanın yumurtalıklardan atıldığı ya da atılma aşamasında olduğu dönemdir. Yumurta atıldığında tüplere girmek suretiyle spermle birleşir ve döllemeyi gerçekleştirirse embriyo oluşur. Embriyonun oluştuktan sonra rahme giderek yapışırsa hamilelik gerçekleşmiş olur. Aşılamanın gerçekleşmesi için tüplerde bir sorunun bulunmaması ve tüpün açık olması lazımdır. Bundan başka aşılama için hazırlanmış olan ileri hareketli fonksiyonel spermlerin 5 milyondan fazla olması gerekir.
 


Aşılama Ne Zaman Faydalıdır?

Her cinsin biyolojisi farklıdır ve bundan dolayı aşılama erkek ve kadınlar için farklı zamanlarda fayda sağlamaktadır. Kadınlarda;
  • Yumurtlamanın düzensiz olduğu durumlarda.
  • Farklı ameliyatlardan dolayı rahim ağzında yara oluştuğunda ve cinsel ilişki esnasında spermin vajinaya giremediği durumlarda
aşılama yöntemine başvurulur. Erkeklerde;
  • Sperm sayısı düşükse
  • Sperm hareketi yavaşsa
  • Sertleşme ya da boşalma gibi problemler varsa
aşılama yöntemi çiftlere uygulanır.
 


Aşılama, Çocuk Sahibi Olmak İçin Faydalı mıdır?

Aşılamadaki başarı, kısırlığın nedeniyle doğrudan ilişkilidir. Erkek sperminin yavaş hareket ettiği ya da kadının rahminin ağız kısmında yara olduğu durumlarda başarı oranı oldukça yüksektir. Ancak sperm sayısı az olan erkeklerde iyi sonuçlar alınmamaktadır. Bunun dışında fallop tüpü hastalıklarından mustarip olan, endometriyozisi bulunan ya da leğen kemiğinden enfeksiyon geçirmiş kadınlarda da başarı yakalanamaz.
 

Son Yazılar