PCOS Nedir?

PCOS Nedir?
PCOS nedir? Polikistik Over Sendromu olarak da bilinen PCOS, sebebi ve meydana geliş şekli hala araştırılan bir hormonal bozukluktur. Genetik yatkınlık ve çevresel etkenlerin bu rahatsızlığın nedeni olduğu tahmin edilmektedir.

Bu çerçevede PCOS Nedir? PCOS, genellikle genç kızlarda ergenlik döneminde oluşmaya başlamaktadır. Birtakım koruma tedbirleri ile çözümlenebilen bu rahatsızlık, herhangi bir cerrahi müdahale olmadan tedavi edilebilir. Erken teşhis ve buna bağlı olarak tedavi, PCOS için oldukça fazla önem arz etmektedir.
 

PCOS Nedir?

PCOS, ilk adet tarihinden başlayarak seyrek adet, erkeklik hormonundaki fazlalık ve ultrason cihazında görünen polikistik over ile belirtilerini verir. Hasta eğer;
  • Yılda 9 kere ya da daha az adet görüyorsa
  • Tüylenme, yağlı cilt, sivilce ve saç dökülmesi gibi şikâyetleri varsa
  • Yumurtalıkta 2-9 mm çapında 20 ya da daha fazla antral folikül varsa
PCOS’tan şüphelenilebilir.
 


PCOS Tedavisi

Polikistik Over Sendromu, kistik bir rahatsızlık değildir; açılımında her ne kadar “kistik” ifadesi bulunsa da PCOS, tıbbi tedavi yöntemleri ile çözümlenebilecek bir sorundur. Sendromun tedavisi için bazı koruma tedbirleri alınmalıdır.

Metabolik korunma, bu tedbirlerden biridir. Kilo fazlalığı, en önemli nedenlerinden biri olarak değerlendirilebilir. Erkek tipi göbek çevresinde yağlanma, kadınlarda PCOS, belirtileri arasında sayılabilir. Bu tip bir durumla karşılaşıldığında düşük kalorili beslenme ve egzersiz tavsiye edilir.

PCOS’lu kadınların estrojen üretimi devam eder, ancak bu kadınlar yumurtlama yapamaz. Bu yüzden de progesteron üretimi olmaz. Progesteron üretimi söz konusu olmadığı için bu hormonun koruyucu etkisi de gerçekleşmez.

Adet görme düzensizliği varsa rahim iç tabakası kalınlaşır ve kanser riski ortaya çıkmaya başlar. Böyle durumlarda en geç 2 aylık periyot içinde ve ihtiyaç halinde progesteron hapları ya da doğum kontrol hapları kullanılmalıdır.
 

PCOS ve Doğurganlık

PCOS hastalarının gebe kalma ihtimali azdır. PCOS saptandıysa bireyin yumurtlaması ve bunun için de kilo vermesi sağlanır. Hasta kilo veremediyse ve buna bağlı olarak adet göremediyse ek tedavilere başlanır:
  • İlk önce yumurtlamanın sağlanması için ağızdan alınan letrozol kullanılır.
  • Letrozol ile istenen sonuç alınamazsa iğne tedavisine başlanır. Bu tedavi ile yumurtala uyarılır. Böylece doğal yolla yumurta gelişimi sağlanmış olur.
  • Eğer günlük iğne tedavisi ile gebelik elde edilemiyorsa tüp bebek tedavisi uygulanır. Tüp bebek tedavisi, PCOS hastalığı olan kişilerde olumlu sonuçlar vermektedir. PCOS hastalarında tüp bebek tedavisinde ilaçlar en düşük dozlarda kullanılır.

Son Yazılar