Tüp Bebek Nöralterapi

Tüp Bebek Nöralterapi
Tüp bebek nöralterapi diğer adıyla da akupunktur olan destek görevi gören uygulama ile infertilite tedavisinin başarı oranı artırılıyor. Özellikle zor hasta grubu olarak görülen; birkaç defa tüp bebek tedavisi olup da başarılı sonuç elde edememiş ve ilerleyen yaş faktörü nedeniyle yumurta üretimi azalan kadın hastalarda nöralterapinin etkisi azımsanmayacak boyutlardadır. Hem tedavi öncesi hem de tedavi sırasında da nöralterapinin etkin görevi bulunur.


Tüp Bebek Nöralterapi Nedir?

Uygulamanın genel anlamda en büyük etkisi, sinir iletileri üzerindeki çıktılarıdır. Yaklaşık 15 yıldır da tamamlayıcı uygulama olarak infertilite tedavisi için kullanır. Nöral uygulama ile tedavi öncesi, sonrası ve hatta tüp bebek tedavi aşamalarından olan embriyo transferinde de başarı oranının artırılması amaçlanır.
Bu nedenle ana tedaviye ilave edilen akupunkturdan beklenti, sinir iletim sistemindeki fonksiyonlarıdır; sinir akslarındaki kan akışını artırarak rahime giden kan miktarının fazlalaşmasını desteklemesi beklenir. Bu faydasının yanında nöralterapi ile embriyonun yerleştirildiği rahim içi bölge olan endometrium alanındaki istemsiz kasılmaların da önüne geçilmesi amaçlanır. Böylelikle embriyonun rahimde tutunma oranı artar.


Nöralterapinin Faydaları Nelerdir?

  • Stresi azaltır.
Tüp bebek tedavisi sırasında çiftlerin gergin olması normaldir. Senelerdir çocuk sahibi olmak isteyen aileler, kimi zaman tek umudu olan tüp bebek tedavisinin sonuçlarını merak, heyecan ve stresle bekler ve sonucunun olumlu olması isterler. Öte yandan stres faktörü de tedavinin seyrini etkiler. Bu nedenle de hekimler stresi azaltacağı için tüp bebek nöralterapi uygulamasını tercih etmektedir.
  • Embriyonun rahimde tutunmasını artırır.
Özellikle embriyo transferinin 20 dakika öncesinde ve sonrasında iki seans şeklinde uygulanması da buradan gelir. Rahimdeki istemsiz kasılmalar engellenir, embriyonun tutulması amaçlanır.
  • Hormonal düzeyi dengeler.
Tedavi esnasında önemli olan prolaktin ve kortizon seviyelerini dengeler.
  • Zor hasta grubunda akupunkturun tercih edilme sıklığı çok daha fazladır.
Direk tüp bebek tedavisine başlamaktan ziyade, ana tedaviyi destekleyen uygulamaların da önden yapılması asıl tercih edilen yöntemdir. Zor hasta olarak adlandırılan gurubun uzun sene infertilite tedavisi görmesi ve yaşı ilerlemiş olmaları ana tedavinin başarı oranını genç hastalara göre düşük olmasına neden olur. Bu nedenle destekleyici uygulamalardan olan akupunktura, ana tedaviden önce başlayarak hasta tedavi aşamalarına hazırlanır.


İnfertilitede Akupuntur Ankara

Tüp bebek nöralterapi uygulamaları sayesinde çok sayıda başarılı sonuç ile çiftleri bebekleriyle kavuşturduk. Tedavi uygulamalarımıza yönelik tüm merak ettikleriniz için Ankara Çankaya’daki Op. Dr. İlhami Atılgan Kliniğimiz ile iletişime geçebilirsiniz.

Son Yazılar