Ayrıntılı Ultrason Ne Zaman Yapılır?

Ayrıntılı Ultrason Ne Zaman Yapılır?
Anne veya baba olma yolundaki çiftlerin merak ettiği konulardan biri de Ayrıntılı Ultrason Ne Zaman Yapılır olmakta. Bebeğin mevcut ve ileriye dönük sağlık durumu hakkında önemli bilgiler edinilen Ayrıntılı USG en fazla gebeliğin 19-23 haftaları arasında yapılmaktadır.


Ayrıntılı Ultrason Nasıl Bakılır?

Ayrıntılı USG ses dalgalarını görüntüye dönüştürebilen cihaz yardımıyla yapılmaktadır. Anne adayının uzanarak rahat bir durumda olduğu USG odasında dopler başlık ve 4/D Prob uçların karında gezdirilmesi sonucu görüntü alınır.

Cihaza bağlı olan monitörler sayesinde anlık olarak izleme yapılabilmektedir. Yaklaşık 15 dk. süren muayene süresince elde edilen görüntüler kaydedilerek daha sonra da incelenebilir.


Ayrıntılı Ultrason Gerekli mi?

Günümüzde görüntüleme cihazlarının gelişerek yaygınlaşması sayesinde ayrıntılı USG kolay ulaşılabilen bir teknoloji konumuna ulaşmıştır.

İki boyutlu ultrason bebek hakkında bilgiler içerse de Ayrıntılı USG çok daha detaylı ve kritik öneme sahiptir. Bu nedenle zorunlu olmasa da
  • Bebeğin sağlık durumunu en ince ayrıntısına kadar inceleyebilmek
  • Doğum süresine kadar kontrol altında tutularak önlem alınması gereken olasılıklara hazırlıklı olmak
  • Hamileliğin erken dönemlerinde teşhis fırsatı yakalamak
  • Bebeğin iç organ gelişimi gözlemleyebilmek
açısından Ayrıntılı Ultrason önerilmektedir.


Ayrıntılı Ultrason Sonuçları

Ayrıntılı ultrason sonuçları anlık izleme yapılabilmesi sayesinde hemen alına bilmektedir. Muayene sırasında ilk kontrol edilmesi gerekenleri gözlemleyen doktorunuz, daha sonra kaydedilen görüntülere tekrar bakmaktadır.

Ayrıntılı USG görüntüleri USB belleklere kaydedilerek ailelere de teslim edilebilmektedir.


Ayrıntılı Ultrason Aç Karnına Mı Yapılır?

Ayrıntılı ultrasonun açlık veya tokluk durumuna göre bebeğin hareketlerini etkilediği ile ilgili ön görüler olsa da bebeğin görüntülerinin net alınabilmesinin en önemli kuralı ultrason cihazının kaliteli görüntüleme yapabilmesi ve yeterli amnion sıvısının olmasıdır .

Ankara Çankata'daki Op. Dr. İlhami Atılgan kliniğinde bu alanın en yetkin ve FDA onaylı cihazı olan GE Voluson E8 kullanılmaktadır. Görüntüleme öncesi anne adayının aç olması zorunluluğu bulunmamaktadır.


Ayrıntılı Ultrason Ne Zaman Yapılır? Fiyatları Nedir?

Ayrıntılı USG Ne Zaman Yapılır sorusunun en genel cevabı yazımızın başında da belirttiğimiz gibi 19-23 haftalar arasıdır. Ancak test sonuçlarına ve doktorunuzun isteğine göre:
  • Gebeliğin 11-14 haftaları arası bebeğin burun kemiği oluşumu, ense kalınlığı, kalp kapakçığı ve karaciğer yapısı
  • Gebeliğin 24. haftası sonrasında Anne karnındaki su miktarı, bebeğin genel gelişim durumu
gibi konularda detaylı inceleme yapılabilmesi için tercih edilebilmektedir. Bu konuda en belirleyici etken yine uzman doktorunuzun size tavsiyeleri olacaktır. Ayrıntılı Ultrason fiyatları hakkında bilgi almak için irtibat numaralarımızdan bizi aramanız yeterlidir.


Ayrıntılı USG Ankara

Op. Dr. İlhami Atılgan muayenehanesi olan Ankara Çankaya kliniğinde Ayrıntılı USG yaptırmak ve doktorumuza muayene olmak için randevu alabilirsiniz. Bebeğinizin sağlık durumu hakkında detaylı kontrol yaptırabileceğiniz bu görüntülemede farklı frekans kullanan ses dalgaları sayesinde sağlıklı kontrol yapılabilmektedir.

Son Yazılar