Ayrıntılı Ultrasonu Kim Yapar?

Ayrıntılı Ultrasonu Kim Yapar?
Hamileliğin belirli bir evresinde ihtiyaç duyulması veya ailelerin istemesi durumunda ihtiyaç duyulan Ayrıntılı Ultrasonu Kim Yapar? Ayrıntılı USG kadın doğum uzmanı, radyoloji uzmanı veya perinatoloji uzmanı tarafından yapılabilen bir görüntüleme yöntemidir. Ancak bebeğin hali hazırdaki gelişimi ve doğum anındaki sağlık durumu hakkında detaylı bilgiler edinilen, Ayrıntılı Ultrason, konu hakkında deneyimli uzmanlar tarafından yapıldığı ölçüde verimli olmaktadır.

Yeterli deneyime sahip kadın doğum, radyoloji veya perinatoloji uzmanları tarafından yapılan detaylı tarama, uzman doktorun gözlemlerinden yola çıkılarak yorumlanır. Elde edilen bulgularda anomali olup olmadığı titiz bir şekilde incelenir.


Detaylı Ultrason İçin Hangi Bölümden Randevu Alınır?

Ayrıntılı Ultrasonu Kim Yapar ile birlikte anne adaylarının merak ettiği diğer bir konu da detaylı ultrason için hangi doktorlara veya bölümlere başvurulacağı olmaktadır. Eğer devlet hastaneleri veya araştırma hastanelerinde kontrollere gidiliyorsa ayrıntılı ultrasona karar verecek uzmanlar kadın doğum doktorlarıdır. Ayrıntılı USG radyoloji uzmanı tarafından çekilmekte, kadın doğum uzmanından sonuçları ile ilgili bilgi alınmaktadır.

Özel hastanelerde ise ayrıntılı USG cihazına sahip, kadın doğum uzmanları veya perinatoloji uzmanları tarafından görüntüleme yapılarak sonuçları yorumlanmaktadır.


Ayrıntılı Ultrason Gerekli Mi?

Hamilelik esnasındaki en önemli kontrol, gebeliğin 18 - 24. haftaları arasında yapılan genel anatomi taramasıdır.gibi çeşitli tabirlerle anılan bu görüntülemede bebeğin damar yolu, uzuv ve iç organ gelişimi; dolayısıyla genel  anatomisi ayrıntılı olarak incelenebilmektedir. Bu sayede herhangi bir gelişim eksikliği veya takip edilmesi gereken bir sorun olup olmadığı anlaşılmaktadır.

Kimi riskli hamileliklerde doktorun teşhislerine göre zorunlu olarak istenmekle birlikte bebeğin gelişiminin yakından incelenmesi amacıyla tüm hastalar tarafından istenebilmektedir.


Ayrıntılı Ultrason Sonuçları

Ayrıntılı Ultrason Sonuçları görüntüleme esnasında kayıt altına alınarak daha sonra detaylı olarak incelenebilmektedir. İlk teşhisleri doktorunuz anlık olarak yorumlamakta, istenmesi halinde USB belleğe aktarılarak ailelere verilebilmektedir. İnternet ortamında Ayrıntılı Ultrason Sonuç Örneği olarak paylaşılan videolar da bu görüntülerdir.


Ayrıntılı Ultrasonu Kim Yapar, Ayrıntılı USG Ankara

Ayrıntılı Ultrason Op. Dr. İlhami Atılgan'ın Ankara Çankaya kliniğinde GE Voluson E8 Ultrason Cihazı ile yapılabilmektedir. GE Voluson E8 dünyaca bu alanda en net görüntüleme yapan cihaz olarak kabul edilmekte sonuçların çok daha detaylı incelenmesine imkan tanımaktadır. Kadın doğum, tüp bebek ozon tedavisi alanlarında alanının en deneyimli isimlerinden olan Dr. Atılgan'dan randevu almak ve merak ettiklerinizi danışmak için telefon numaralarımızdan kliniğimize ulaşabilirsiniz.

Son Yazılar