Ayrıntılı USG

Ayrıntılı USG
Ayrıntılı USG hamileliğin amniyon sıvısının en fazla olduğu dönemde yapılan, bebeğin doğum sürecine kadar tamamlayacağı oluşum hakkında kritik bilgiler içeren bir uygulamadır. Açılımı Ayrıntılı Ultrasonografi olup; 4 Boyutlu Ultrason, Dört Boyutlu Renkli USG, 4D USG, ikinci düzey ultrason gibi varyasyonlarla da dile getirilmektedir.

Ayrıntılı USG günümüzde rutin bir gebelik kontrolü haline gelmekle birlikte, beklenmeyen durumların ortaya çıkarılması ve önlem alınmasında oldukça etkili bir yöntemdir.


Ayrıntılı Ultrason Ne Zaman Yapılır?

Ayrıntılı Ultrason ve yapılacağı dönem uzman doktorların teşhislerine göre değişebilmektedir. Ancak en detaylı görüntü alınabilen, anne karnındaki amniyon sıvısının en yüksek olduğu hamileliğin 19-23 haftaları arası genel tercih edilen aralıktır. Bu aralık da hamileliğin 4. ayından sonra ve 5. ayından önceki zaman aralığına denk gelmektedir.


Ayrıntılı USG'nin Erken Yapıldığı Durumlar

Hamileliğinizi takip eden, düzenli kontrole gittiğiniz uzman doktorlar bazı durumlarda 4D USG taramasını daha erken haftalarda isteyebilir.
  1. Anne karnındaki su oranında ani azalma veya artış
  2. Olağan gelişimde gerilik emareleri
  3. Beklenmeyen sağlık sorunları
gibi durumlarda hamileliğin herhangi bir haftasında dört boyutlu ultrason istenebilmektedir.

Bunun dışında aile Down Sendromu hakkında erken bilgi sahibi olmak istiyorsa birinci trimester taraması yani, hamileliğin ilk 3 ayı içerisinde doktorlarından talepte bulunabilirler. Bunun için tercih edilen ideal zaman ise gebeliğin 11-14. haftaları arasıdır.


Ayrıntılı Ultrason Nedir?

Ayrıntılı Ultrasonun normal ultrason olarak adlandırılan 2D USG vb. görüntüleme yöntemlerinden farkı genellikle renkli doppler ile 3 Boyutlu veya 4 Boyutlu görüntüleme yapılabilmesidir. Bebeğin canlı görüntülerinin izlenebilmesi açısından anne ve baba adayları için son derece heyecan verici bir uygulamadır aynı zamanda.
Ayrıntılı USG uygulamalarında özel yazılıma sahip görüntüleme cihazları kullanılarak birbirinden farklı çok sayıda iki boyutlu görüntünün birleştirilmiş görüntüsü elde edilir. Adeta karnın içinden bakıyormuş gibi bebeğin organlarının ve uzuvlarının gelişimi net olarak anlaşılabilir.

Standart ultrasonda çok daha ayrıntılı, milimetre değerlerinde ayrıntıların ortaya çıktığı kaliteli görüntüleme yapılmaktadır. Ancak 4D USG taramasında asıl kontrol edilen şekil oluşumları, kan ve damar yapısı olduğu için daha doğru sonuçlar elde edilmektedir.


Renkli Droppler Nedir?

Doppler Ultrason Nedir denilerek merak edilen Renkli droppler, radyasyon içermemesi ile son derece güvenli ve ses dalgaları yardımıyla görüntüleme alınan bir ultrasonografi yöntemidir. Genel kullanılan tabiriyle renkli ultrason denilse de aslında elde edilen görüntü bebeğin rengini yansıtan manasında bir renk değildir.

Elde edilen görüntü normal ultrason çıktıları gibi negatif renkte olmadığından bebeğin damar yolu ve kan akışı gibi verilerin incelenmesine imkan tanımaktadır. Halk arasında 5 haftalık gebelik ultrason görüntüleri veya 4 haftalık gebelik ultrason görüntüsü olarak paylaşılan videolar renkli droppler aracılığıyla alınan görüntülerdir.


Gebelikte Ayrıntılı Ultrason Gerekli midir?

Gebelikte ayrıntılı ultrason zorunlu bir uygulama değildir. Fakat bebeğin
  • Önemli gelişim kontrol noktası olan kafatası yapısı
  • Uzuvların sağlıklı gelişim gösterip göstermediği
  • Eklemlerinde eksiklik olup olmadığı
  • Bel açıklığı, içe dönük veya dışa dönük uzuv yapılar
  • Kalp sağlığı (anomali, defekt oluşumları)
  • Yarık dudak veya damak yapısı
ayrıntılı olarak incelenebilmektedir. Tüm bu verileri en ince detayına kadar gözlemleyen uzman doktorlar, doğum esnasında herhangi bir sağlık sorunu sürprizine karşı önlem alınabilmesini sağlamaktadır. Her hastalığın tedavisinde birinci olumlu faktör olan erken teşhis konusunda Ayrıntılı USG en doğru sonuçları vermektedir.


Ayrıntılı Ultrason Nasıl Yapılır?

Ayrıntılı ultrason için özel bir hazırlık gerekmemektedir. Doktorunuzun uygun gördüğü randevu tarihinde muayenehaneye gelinmesi yeterlidir. Ortalama 20-25 dk. süren tarama esnasında anne kontrol masasına uzatılarak rahat bir pozisyonda durması sağlanır. Karın bölgesine sürülen özel bir jel yardımıyla prob uç adı verilen görüntüleme başlığının karın üzerinde rahat hareket etmesi sağlanır.

Ayrıntılı ultrasonografi görüntüleri kayıt altına alınarak, ilk incelemenin ardından doktorun detaylı olarak bakması için saklanır. Aynı zamanda aileye USB bellek aracılığıyla teslim edilebilmektedir.


Ayrıntılı Ultrason Yaptıranlar Nelere Dikkat Etmeli

Anne karnında gelişimini devam ettiren bebeğin ileriye dönük sağlık durumu ile ilgili son derece kritik bilgilerin edinildiği bu taramada ailenin endişeye kapılmasını gerektirecek bir durum yoktur. Zorunlu olmasa da günümüzde ultrason cihazlarının yaygın olarak kullanılabilmesi sayesinde tüm doktorlar tarafından rutin bir kontrol olarak istenebilmektedir.

Görüntülerin doğru yorumlanmasında doktorun tecrübesi en etkili rolü oynamaktadır. Görüntü kalitesi açısından ise cihazdan cihaza bazı farklar olabilmektedir.


Ayrıntılı USG Ankara

Ayrıntılı USG ankara Çankaya'da bulunan kliniğimizde Op. Dr. İlhami Atılgan tarafından incelenmektedir. Kliniğimizde FDA onaylı, global anlamda en performanslı izleme yapılabilen GE Voluson E8 Ultrason Cihazı kullanılmaktadır.

Hamilelik sürecinizle ilgili tüm merak ettikleriniz ve randevu talepleriniz için telefon numaralarımızdan bize ulaşabilirsiniz.

Son Yazılar