Ayrıntılı USG Nedir?

Ayrıntılı USG Nedir?
Ayrıntılı USG nedir veya neden gereklidir gibi konular anne ve baba adayı olan çiftler tarafından merak edilen bir konudur. Ayrıntılı ultrasonografi anne karnında gelişim sürecini devam ettiren bebeğin mevcut organ yapısından yola çıkılarak sağlık durumunun yorumlanmasıdır. Bu sayede olası sağlık sorunlarına karşı erken önlem alınabilmekte ve tedavi sürecine hazırlıklı olunabilmektedir.

Ayrıntılı USG, günümüzde ultrasonografi cihazlarının yaygınlaşmasıyla birlikte standart kontrol haline gelmeye başlamıştır. Bebeğin gelişimi ile ilgili detaylı bilgiler edinilen bu görüntüleme, ailelere hamilelik süreci ve bebekle ilgili çok daha sağlıklı bilgiler verilmesini kolaylaştırmaktadır.


Ayrıntılı USG Nedir, Ne Zaman İstenir?

Hamilelik süreci içerisinde herhangi bir aksi durum olmadıkça Fetal Anomali Taraması sonrası gerekli görülmesi halinde ayrıntılı USG’ye başvurulmaktadır. Ancak yukarıda da belirttiğimiz üzere görüntüleme cihazlarının yaygınlaşması sayesinde aileler her ihtimale karşı detaylı inceleme isteyebilmektedir.

Gebeliğin 19 ile 23. Haftaları içerisinde doktorunuzun uygun gördüğü zaman, Ayrıntılı USG kontrolü yapılabilir. Bu tarih aralığının seçilmesindeki faktör anne karnındaki amniyon sıvısı ve organların gelişminin tamamlanması olmaktadır. Bu sıvının fazla olduğu dönemler en net görüntüleme elde edilen dönemlerdir.


Ayrıntılı Ultrason Görüntüleri Ne Anlatır?

Ayrıntılı ultrason görüntüleri organ ve damar yolları yeni oluşan bebeğin, gelişiminde bir aksilik veya ilerleyen süreçte tekrar kontrol edilmesi gereken bir durum olup olmadığını belirler.

Örneğin Down Sendromlu bebeklerin %70'e yakını normal ultrasonografide tespit edilebilmektedir. Ancak %30'un üzerindeki bir oranda ise herhangi bir belirti olup olmadığı anlaşılamamaktadır. Bu nedenle Ayrıntılı USG nedir sorusuna verilebilecek diğer bir yanıt ise erken teşhis ve tedavi konusunda ek bir önlem olduğudur.
  • Bebeğin sağ ve sol taraftaki dudak yapıları
  • Yarık damak yapısı oluşup oluşmadığı
  • Kafatasının gelişim yapısı
  • El, kol, bacak gibi uzuvların gelişimi
  • Eklem oluşumunda eksiklik varolup olmadığı
  • Kalpte anomali, defekt durumu
Ayrıntılı USG ile detaylıca inceleme yapılan kontrol noktalarıdır.
 

Ayrıntılı Ultrason Gerekli mi?

Ayrıntılı USG hamilelik sürecinizi takip eden doktorunuzun ön görüsü dahilinde gerekli görülebilmektedir. Ancak her ihtimale hazırlıklı olunması açısından da tavsiye edilen bir görüntülemedir.

Ayrıntılı USG kontrolü yapan doktorun alanındaki uzmanlığı ve tecrübesi son derece önemlidir. Bu uzmanlığın yanında net ve doğru görüntüleme yapılabilmesi için ultrason cihazının kalitesi de etkili olmaktadır.

Op. Dr. İlhami Atılgan'ın Ankara Çankaya bölgesindeki kliniğinde FDA onaylı, küresel çapta en net izleme yapılabilen GE Voluson E8 Ultrason Cihazı kullanılmaktadır. Kadın Doğum ve Tüp Bebek tedavilerinde başarılı ve alanında ilk kabul edilen uygulamaları gerçekleştiren Op. Dr. İlhami Atılgan'dan randevu almak, Ayrıntılı USG Fiyatları ve merak ettiklerinizi danışmak için bizleri arayabilirsiniz.

Son Yazılar