Ayrıntılı USG'de Nelere Bakılır?

Ayrıntılı USG'de Nelere Bakılır?
Gebeliğin 19-23 haftaları içerisinde istenebilen ayrıntılı USG de nelere bakılır, hangi konularda bebeğin sağlığı hakkında bilgi edinilir? Ayrıntılı USG doktorunuz gerekli görmediği müddetçe normal koşullar altında zorunlu bir uygulama değildir. Ancak günümüzde görüntüleme yapılabilen klinik ve hastanelerin sayıca artması ve maliyetlerin makul rakamlara düşmesiyle neredeyse her hamileliğin rutin kontrolü haline gelmiştir.

Ayrıntılı USG de nelere bakılır cevabından önce değerli olan diğer bir konu ultrason cihazının doğru ve net görüntüleme kalitesine sahip olmasıdır. Ultrason sonuçlarının yerinde yorumlanabilmesi açısından oldukça önemlidir.

Ankara Çankaya’daki Op. Dr. İlhami Atılgan kliniğinde GE Voluson E8 Ultrason Cihazı ile görüntüleme yapılmaktadır. FDA gerekliliklerini karşılayan ve alanında en kaliteli görüntüleme yapan cihaz sayesinde net görüntüleme elde edilmektedir.


Ayrıntılı Ultrason Nerden Bakılır?

Anne ve baba adayları tarafından ayrıntılı ultrason nereden bakılır, ayrıntılı ultrason karından mı yapılır şeklinde yöneltilen soru aslında ultrasonun nasıl çekildiğidir. Ayrıntılı USG 4/D prob uç yardımıyla ses dalgalarının görüntüye çevrilerek monitöre yansıtılması ile çekilir.

4/D Prob uç anne adayının karnında gezdirilmekte böylece farklı açılardan görüntü elde edilmektedir. Ultrason cihazının yanında hasta sedyesine uzanan anne adayının rahat olduğu bir pozisyonda karnının açık olarak prob ucun gezdirilmesi görüntü almak için yeterlidir.


Ayrıntılı Ultrason Sonuçları Ne Zaman Belli Olur?

Ayrıntılı USG’de anlık olarak görüntüler monitörden izlenebilmektedir. Bu nedenle ilk değerlendirme o esnada doktorunuz tarafından yapılmakta ve ön bilgi verilmektedir. Kaydedilen ultrason görüntüleri doktorunuz tarafından daha sonra detaylı incelenir.

Ayrıntılı Ultrason Sonuçları yani görüntüler USB belleklere kaydedilerek ailelere teslim edilebilmektedir.


Ayrıntılı USG De Nelere Bakılır?

Ayrıntılı ultrason bebeğin sağlık durumu, gelişiminin normal koşulları karşılayıp karşılayamadığı ve doğum sonrası sağlık durumu hakkında önemli bilgiler içeren bir kontroldür.
  • Bebeğin kafatası yapısı, şekli ve boyut ölçümü
  • Kafatası arkasındaki çukurluk, Beyin, Beyincik ve Boyun yapısı
  • Damar oluşumu
  • Omurga yapısı ve açıklık olup olmadığı
  • Diafram ve akciğer gelişimi
  • Kalp gelişimi, herhangi karıncık-kulakçık arası delik durumu
  • Kalp atış hızı ve ritmi
  • İç organ gelişimlerinin durumu ve ölçümü
  • Genel vücut yapısında kemik, uzuv gelişimi
  • Yarık Damak-Dudak
gibi faktörler detaylı incelenerek bir anomali olup olmadığı tespit edilmektedir.  

Son Yazılar