Blastokist Transferi

Blastokist Transferi
Gebelik şansını artıran, diğer embriyolardan daha iyi tutunma olasığına sahip olan blastokistin rahme transferine Blastokist Transferi (5. Gün Embriyo Transferi) adı verilir. Ankara Çankaya'daki Op. Dr. İlhami Atılgan kliniğine gelerek blastokist uygulaması hakkında detaylı bilgi alabiir, tüp bebek tedavi sürecinize başlayabilirsiniz.


Blastokist Nedir?

Blastokist, laboratuvar ortamında 5 ya da 6. güne kadar canlılığını koruyan, gelişen ve hücresel bölünmenin ileri aşamalarına gelen, dolayısıyla rahimde tutunma ihtimali yüksek olan embriyodur.

IVF programları kullanılarak yapılan embriyo transferi yumurta toplama işleminden 3 gün sonra yapılır. 3. günde 6-8 hücreli olan embriyo, laboratuvarda kültür ortamında geliştirilir ve ileri düzeyde bir embriyo haline getirilir. Blastokist embriyolarının transferi için karar, 3. güne kalan embriyoların kaliteli ve yeterli sayıda olmasıyla verilir. 5. güne kalan blastokist embriyoları hamilelik ihtimalini artıran embriyolardır ve bu embriyolarla % 65 oranında canlı doğum elde edilir. Kalitesi yüksek çok embriyolar içerisinden 5. gün blastokist transferi tavsiye edilir. 5. Gün Embriyo Transferi ile tek embriyo transferi yapılarak ikiz gebelik ihtimalinden de kurtulmuş olursunuz. 2 ya da 3. günde yapılacak olan transferlerde düşük riski vardır, ancak 5. Gün Embriyo Transferi düşük riski çok azdır. Blastokist transferlerinden 20’de 1 düşük riski vardır.


Blastokist Transferinin Özellikleri Nelerdir? 

Tüp bebek tedavisi yaptıran bir anne adayından toplanan yumurtaların % 75’i 3. güne kadar kalır ve gelişir. Bu yumurtaların ancak yarısı çok iyi kalitededir. Kalitesi yüksek yumurtalardan 2 embriyo seçilir. 5. güne kadar bu yumurtaların 2-3 tanesi gelişim ve kalite açısından en iyi olanlarıdır. Ve bunlardan biri ya da ikisi seçilip transfer gerçekleştirilir.


5. Gün Embriyo Transferinin Riski Var mıdır?

5. güne kadar gelemeyen yumurtaların bulunduğu vakalar da olabilir. Böyle bir durumla karşılaşılırsa transfer gerçekleşmez. 5. gün yapılamayan transfer 3. gün yapılsaydı başarılı bir sonuç elde edilebilir miydi? Bu sorunun yanıtı olumsuz olacaktır. 5. güne ulaşamayan embriyo, 3. günde transfer edilmiş olsaydı muhtemelen hamilelik gerçekleşmeyecekti.


Blastokist Transferi Kimlere Uygulanır?

3. günde kaliteli embriyo sayısı olan herkes için blastokist 5. Gün Embriyo Transferi yapılır. İleri yaşlarda uygulanan tüp bebek transferinde blastokist transferi şansı az olacaktır ya da hiç olmayacaktır. 35 yaşının altındaki kadınlarda ilk 2 denemede tek embriyo transferi yapılabilir, böylece çoğul gebeliğin önüne geçilmiş olur. İyi kalitede embriyo sayısı fazla ise transferden sonra bir ya da daha fazla blastokist, vitrifikasyon yöntemi ile dondurularak sonradan transfer edilebilir.

Son Yazılar