Diyabet Hastalarında Ozon Kullanımı

Diyabet Hastalarında Ozon Kullanımı

Ozon terapisinin birçok rahatsızlıkta olumlu etkileri gibi diyabet hastalarında ozon kullanımı da son yıllarda yaygınlaşan ve destekleyici bir tedavi yöntemidir. Özellikle tip 1 ve tip 2 diyabet hastalarında ozon etkileri oldukça iyileştirici etkide bulunmaktadır. Kişilerde ozon gazının etkisiyle birlikte kan şekeri vücut dokularına ve tüm hücrelere etkili şekilde ulaşır. Böylelikle kan şekeri düzeyinin düzene girmesi sağlanır ve ozon terapisi ile diyabet ilaç dozları azaltılır. Üstelik, diyabetli hastaların sıklıkla şikayet ettiği komplikasyonlara karşı da tedavinin etkili olduğu gözlenir. Şeker hastalarının başvurduğu ozon tedavisi ayak yaraları için özellikle tercih edilmektedir.


Şeker Hastalığında Ozon Tedavisinin Faydaları Nelerdir?

Diyabet hastalarında damar sertliği (ateroskleroz) yoğun görülür. Damarların etkilenmesi de vücudun farklı bölgelerinde olumsuz etkiler doğurur.

  • Görme yetisi kaybı
  • Ayak yaraları
  • Böbrek yetmezliği
  • Yarı felç durumu

gibi komplikasyonlara karşı diyabet hastalarında ozon kullanımı son zamanlarda tamalayıcı tedavi olarak uygulanmaktadır. Tüm bu etkilere karşı savaşan ozon tedavisi şeker hastalığı nda uygulanır mı sorusuna yanıt olur.


Kan şekerinin düzene girmesini sağlayan ozon tedavisi ile tip 2 diyabetlilerin ilaç kullanım dozları, hekim tarafından tekrar düzenlenir ve dozlar düşürülür. Ozon tedavi yorumları çerçevesinde de hastalığının seyrinin ozon terapisi ile azaltıldığı ve hastanın genel durumunda düzelme gözlendiği görülür. En önemlisi de uzmanların katıldığı yorum olan ozon terapisinin antioksidan savunma gücünü artırdığı yönündedir. Böylelikle diyabetli vücut mikrobik hastalıklara karşı çok daha dirençli hale gelir.


Şeker Hastalarına Ozon Tedavisi Nasıl Yapılır?

Bu sorunun net cevabını verebilmek için diyabet hastasının hekim kontrolünden geçmesi gerekir. Her diyabetin seyri hastadan hastaya değişmektedir. Bu da seans süresini ve uygulama alanını değiştirir. Ozon uygulaması rektal olarak ya da kandan yapılabilir. Diyabetli hastanın komplikasyonlarına göre uygulama yöntemi değişebilmek ile beraber diyabet hastalarına ozon terapisi 10 ila 14 seans önerilir. Unutulmamalıdır ki ozon tedavisi ve tip 1 diyabet arasında etki, tip 2 hastalarındaki etkilerden farklıdır. Tip 2 diyabetlilerde olduğu gibi tip 1 diyabetli kişilerde, ozon uygulamasının kan şekerine etki etmediği gözlenmektedir.


Diyabet Hastalarında Ozon Kullanımı Etkili ve Tamamlayıcı Tedavidir

Diyabet hastalarının ozon tedavisini başlı başına bir tedavi yöntemi olarak görmemesi gerekir. Ozon uygulaması birçok hekim tarafından hastaya tamamlayıcı tedavi olarak tavsiye edilir. Hekimlerin uyguladığı tedavilere ek olarak yapılan ozon yönteminin, diyabetin seyrine etki ettiği de gerçektir. Etkili ve faydalı uygulama olan ozon tedavisi ücreti hastadan hastaya ve seans sayısına göre değişmektedir. Uygulamaya dair her türlü detay için Ankara Çankaya'daki Op. Dr. İlhami Atılgan kliniğini arayabilirsiniz. Üstelik hastaları zorlayan en can alıcı komplikasyonlar için diyabetik ayak ozon tedavisi Ankara ilindeki örnek uygulamalarımızın tedavi aşamalarını görebilirsiniz.

Son Yazılar