FSH Değeri Kaç Olursa Tüp Bebek Tedavisine Başlanabilir?

FSH Değeri Kaç Olursa Tüp Bebek Tedavisine Başlanabilir?
Regl döneminin 2 veya 3. Gününde tespit edilen FSH değeri kaç olursa tüp bebek tedavisine başlanabilir, ideal değerler nedir? Tüp bebek tedavisi başlangıcında anne adayının FSH (folükül uyarıcı hormon) değeri yumurta sayısı hakkında bilgi veren önemli bir testtir.

FSH hormonu vücudumuzda hipofiz bezleri tarafından salınmaktadır. Beynin hemen altında bulunan bu bezlerin salgıladığı hormon düşük olmaması gerektiği gibi yüksek seviyede de olmamalıdır. FSH’nin görevi folikülleri, diğer bir ifadeyle yumurtalıklardaki kesecikleri uyarmak, yumurta gelişimini tetiklemektir. FSH hormon testi çocuk sahibi olma ihtimalinin yanında menapoza girme süresinin tespitinde de kullanılabilmektedir.


FSH Yüksekliği Ne Anlama Gelir?

Hipofiz bezlerinin salgıladığı FSH için kabul edilen ideal değerler 5 ile 14 arasındadır. Değeri 14 üzerinde olan hastaların yumurta yetersizliği ve kalitesinde düşüklük olduğu söylenebilir. Yüksek FSH testi gözlemlenen hastaların, çocuk sahibi olabilmesi için vakit kaybetmeden infertilite tedavisi alması önerilmektedir. FSH değeri kaç olursa tüp bebek tedavisine başlanabilir diye uzmanlara danışılan konu aslında hormon değerlerinin çocuk sahibi olmak için ideal değerlere ne kadar yakın olduğudur.


FSH Hormon Değeri Nasıl Ölçülür?

FSH değerinin en doğru tespit edilebildiği zaman aralığı adetin 2-3 günleri arasıdır. Bu günlerde kliniğimize gelerek laboratuar testi yaptırabilirsiniz.FSH Yüksekliği ne anlama gelir
  • Kan Örneği
  • İdrar Örneği
Yöntemleriyle tespit edilebilen FSH değeri sonuçlarınıza göre uzman doktorunuza danışarak tedavi süreci hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.


FSH Değeri Kaç Olursa Tüp Bebek Tedavisine Başlanabilir?

Korunmasız olarak 6 ay ile 1 yıl arasında çocuk sahibi olamayan çiftler için baş vurulan tedavilerden biri olan Tüp Bebek için FSH değeri 5-14 aralığında olmalıdır. Bu değerlerin altında veya üstünde olmasına rağmen başarılı tedavi süreci geçiren hastalar bulunmaktadır. Ancak tedavinin başarılı sonuçlanmasında ideal değerler önemli bir kriterdir.

FSH hormon düşüklüğü ani kilo kaybı yaşayan veya hipofiz bezlerinde sağlık sorunları rastlanan hastalarda görülmektedir. Yine ilerleyen yaş faktörü de vücudun daha az hormon salgılaması da diğer bir düşük değer sebebidir.

FSH değerindeki yükseklik ise kadınlarda yumurta sayısındaki düşüklük belirtisidir. Erke hastalar içinse testis problemlerine işaret eder. Menopoz veya andropoz belirtisi olarak da ölçülmesi gereken FSH değerleri ve tedavi uygulamaları hakkında detaylı bilgi almak için Ankara Çankaya’daki Op. Dr. İlhami Atılgan kliniğine gelebilir, telefonlarımızdan randevu alabilirsiniz.

Son Yazılar