Gonapeptyl Enjeksiyon Nedir?

Gonapeptyl Enjeksiyon Nedir?
Gonapeptyl Enjeksiyon Nedir? Gonapeptyl, üreme organlarının yumurta üretmek kapasitelerini artırmak için kullanılan bir ilaçtır. Yardım ile üremeyi gerçekleştiren gonapeptyl enjeksiyon, yumurtaların uyarılmasını sağlar.

Gonapeptyl enjeksiyon nedir hakkında detaylardan önce yumurta ve bebek sahibi olma ilişkisini açıklamak gerekir. Doğal süreçte her kadının vücudu, ayda bir defa yumurta üretir. Tüp bebek tedavisinde basamak kayıplarının olabileceği düşünülürse tedavi esnasında toplanan yumurtanın sayısının fazlalığı tedavinin başarısını artırır. Böylece elde edilen kaliteli embriyo sayısı artar, transfer sonrasında ve donma çözme sonrasında canlı doğum oranı yükselir.


Tüp bebekte Gonapeptyl Enjeksiyon Nedir?Tüp bebekte Gonapeptyl Enjeksiyon Nedir?

Taze transferlerde maksimum 10 ya da 15 yumurta toplanmasıyla canlı doğum sağlanır.  Ancak 15’in üzerinde yumurta sayısı, canlı doğum oranının daha da artmasına daha fazla yardımcı olur ve 15’in üzerinde yumurta toplandığında canlı doğum ihtimalini artırmak ve aşırı uyarım sendromunu engellemek üzere taze transfer yapılmayıp kaliteli embriyolar dondurulur. İlk adetle birlikte çözme transferi de planlanabilir. Yumurta toplamada iki öğe öne çıkmaktadır:
  • Hastanın yumurta rezervi
  • Yumurtalıkları uyaran ilaçların dozları


Yumurtalık Rezervinin Gözlenmesi

Yumurtalık rezervi ultrason cihazının yardımıyla ve kan FSH, LH, E2 seviyelerine bakılarak gözlenebilir. Yumurta sayısını belirleyen birtakım etkenler vardır:
  • Hastanın genetik durumu
  • Kilosu (vücut-kitle endeksi)
  • Endometriozis varlığı
  • İnsülin direnci
Kullanılan ilaçlar ve dozları elde edilen yumurta sayısının belirlenmesinde etkilidir. Yumurtalıkların uyarılmasında Gonal-F, Menogon, Menopur, Merional, Fostimon ve Luveris gibi ilaçlar kullanılır. Bu ilaçlar buzdolabının raf bölümünde +4°C’de saklanmalıdır. Ayrıca 25°C’nin altında olmak şartıyla oda sıcaklığında da uzun bir müddet durabilir.


Gonapeptyl Enjeksiyon Ne Zaman Yapılır?

Adet döneminin 2 ya da 4. günü başlangıç ultrasonu çekilir, kandaki estradiol düzeyine bakılır ve ardından gonapeptyl enjeksiyon uygulanır. Bu işlemden sonra belli aralıklarla ultrason cihazının yardımı ile gelişen foliküllerin boyutları ölçülü ve kandaki estradiol düzeyi takip edilir. Çapı 15 mm’nin üzerinde olan foliküller den olgun yumurta elde edilir. Tercihe göre değişmekle birlikte 3 ya da daha fazla folikülün 14 mm’nin üzerine çıkmasıyla gonapeptyl ya da benzeri ilaçlar kullanılır. Gonapeptyl, yumurtaları çatlatmak için değil, yumurtaların olgunlaşmasını sağlamak için kullanılır. Yumurta toplama işlemi enjeksiyondan 34 ya da 36 saat sonra yapılır. İşlemin sağlıklı bir biçimde yapılabilmesi için enjeksiyonun saati oldukça önemlidir. Bu yüzden işlem tam zamanında yapılmalıdır.


Gonapeptyl Enjeksiyonun Yan Etkisi Var mıdır?

Gonapeptyl ilacının herhangi bir yan etkisi yoktur. Yumurta rezervi fazla olan hastalar, yumurta sayısındaki gelişmeye bağlı olarak aşırı uyarım sendromu yaşayabilir. Gebelik testinden önce ya da sonra ortaya çıkan bu sendromda karın ve göğüs boşluğunda sıvı toplanır, bazı durumlarda yaşamsal sorunlara neden olabilir. Gerekli önlemler alınarak bu sorunun önüne geçilebilmektedir.
  • Uygun ilaç ve doz kullanımı
  • Uygun çatlatıcı iğnenin kullanımı
  • 15’ten fazla yumurta elde edildiğinde taze transferin yapılmaması ve tüm embriyoların dondurulması
Aşırı uyarım sendromunu ortadan kaldırabilmektedir.

Son Yazılar