Hamilelikte Demir Eksikliğini Gideren Yiyecekler

Hamilelikte Demir Eksikliğini Gideren Yiyecekler

Anne adaylarının en çok dikkat etmeleri gereken besin ihtiyaçlarından olan hamilelikte demir eksikliğini gideren yiyecekler anne ve bebeğinin sağlıklı şekilde süreci geçirmesi için önemlidir. Hamilelik sürecinde demirin önemi artsa da hamilelik öncesi ve tüp bebek tedavisinde de demirin bir o kadar önemli olduğu unutulmamalıdır. Demir eksikliği tedavisi sayesinde vücudumuzun önemli fonksiyonlarında görevli olan demirin takviyesi sağlanabilir ve birçok hastalığın da önüne geçilebilir.


Demir Minarelinin Vücudumuzdaki Önemi

Kandaki oksijeni vücudun her köşesine taşıyan mineral olarak bilinen demirin eksikliği başta baş ağrısı, halsizlik, sinirlilik gibi olumsuz etkilerle kendini belli eder. Sağlıklı bireyin alması gereken günlük demir miktarı ile gebelerin günlük alması gereken demir miktar oranı farklıdır. Bebek sahibi olmak isteyen kadınlar ise mümkün olduğunca günlük demir ihtiyacını tam karşılamalıdır. Kimi zaman demir eksikliğine iyi gelen kuruyemişler ve besinler bu ihtiyaca yeterli olamayabilir. Bu durumda doktorunuza danışarak takviye vitaminler kullanmanız gerekebilir.


Hamilelikte ve Tüp Bebek Tedavisinde Demir Eksikliği

Demir, hamilelik sürecinde hem bebek hem de anne adayının sağlığı için gereklidir. Üstelik birçok kadın gebelik sürecine, vücudunda gerekli demir miktarı olmadan başlar. Ayrıca, demir minareli doğumdaki kanama sebebiyle de azalmaya devam eder, emzirme döneminde de önemi olan demir eksikliği artar. Bu nedenle demir minarelinin vücuttaki düzeyi ihtiyaç olunan seviyelerde tutulmalıdır.


Demir Eksikliğine Hangi Yiyecekler İyi Gelir

Demir içeren besinler listesi başında kırmızı et ve kırmızı et ürünleri, beyaz et ve balık yer alır. Özellikle tüp bebek tedavisi görenler ve hamileler hekimlerinin kontrolünde demir zengini besinleri tüketmelidir; çünkü bu besinler kolesterol de içerebilmektedir. Demir eksikliğine bitkisel çözüm ürettiği iddia edilen vitamin takviyeleri piyasada çok sayıda bulunur. Bu vitamin takviyeleri de yine hekime danışılarak tüketilmeli ve bilinçsizce kullanılmamalıdır.


Demir Neden Önemlidir?

  • Demir kandaki oksijeni taşıdığı gibi hemoglobin de üretir.
  • Hamilelik sürecinde bağışıklık sistemini güçlendirir.
  • Hamilelikte demir bebeğe ve içinde bulunduğu kesede depolanır.


Bebeklerde Demir Eksikliğine Ne İyi Gelir?

Hamilelik sürecinde demir takviyesi hekim kontrolünde ihmal edilmeden gerçekleştirilmelidir. Katı gıdaya geçen bebeklerde demir takviyesi yapılması gerekebilir. Öte yandan, takviyeden önce mutlaka hekime danışılmalıdır. Eğer bebeğinizde demir eksikliği olduğunu düşünmekteyseniz, konusunda uzman bir hekime danışmadan önce demir takviyesi yapmayın.


Hamilelikte Demir Eksikliği Gideren Yiyecekler

Hamilelikte demir eksikliği gideren yiyecekler ne kadar önemliyse, demir minarelinin alımını engelleyen besinler de o kadar önemlidir. Demir zengini besinlerin tüketilmesi her zaman tercih edilmelidir; ancak demirin alımını engelleyen besinler menüde tercih edilmemekteyse. Örneğin demir takviyesi yapılan bireyler kafeinli içeceklerden uzak durmalıdır, süt ve süt ürünlerinin tüketimi öncesi mutlaka hekime danışmalıdır.


Tüp Bebek Tedavisi ve Demirin Önemi

Demir mineralinin eksikliğine bağlı olarak oluşabilecek rahatsızlık ve olumsuz durumlar:

  • Erken doğum riski
  • Annede enfeksiyon yaşanma ihtimalinin yüksek olması
  • Rahim içi gelişimde gerilik
  • Düşük kilolu bebek doğumları
  • Doğum sonrasında annenin iyileşme süresinin uzaması
  • Normal seviye doğum sırası kan kaybının bile risk oluşturabilmesi

olarak sıralanabilir. Başarı oranı yüksek tüp bebek tedavilerinde ve sağlıklı hamilelik süreci için demir eksikliğinin yaşanmaması önemlidir. Ankara Çankaya’daki Op. Dr. İlhami Atılgan Kliniği’ne gelerek kontrollerinizi yaptırabilir, tedaviyle alakalı en sağlıklı yöntemleri öğrenebilirsiniz.

Son Yazılar