Histeroskopi Nedir Tüp Bebekte Ne İçin Yapılır?

Histeroskopi Nedir Tüp Bebekte Ne İçin Yapılır?
Histeroskopi Nedir Tüp Bebekte Ne İçin Yapılır sorusu Tüp bebek yöntemiyle çocuk sahibi olmak isteyen anne ve baba adaylarının merak ettiği konulardan biridir. Tüp bebek yöntemi ile bebek sahibi olmak isteyen çiftlere gebeliği oluşturabilmek ve sağlıklı sonuçlandırmak için bir takım ön testler yapılmaktadır. Anne ve baba adaylarının tüp bebek uygulaması için uygun sağlığa sahip olup olmadıkları yapılan bu testlerle anlaşmaktadır. Bu testlerin başında ise histeroskopi incelemesi gelmektedir.


Histeroskopi Nedir?

Tüp bebek tedavisi öncesinde anne adayı üzerinde yapılan histeroskopi nedir konusundaki inceleme merkezden merkeze farklılık gösterse de asıl amaç; rahim içindeki boşluğu ve kavisi değerlendirmektir. Muayenehane koşulları altında yapılan ofis histeroskopi sayesinde rahim boşluğunun hacmi ölçülüp tüp bebeğin gelişimine uygun olup olmadığı kontrol edilmektedir. Ayrıca bu inceleme ile rahim iç duvarı yani endometrium un dayanıklılığı ve kalınlığı da tespit edilmektedir.


Histeroskopi Sonrası Tüp Bebek Tutanlar

Rahim içi uygunluğunun test edildiği histeroskopi sonrası tüp bebek tutanlar oldukça fazladır. Fakat şunu belirtmek gerekir ki histeroskopi bir tedavi yöntemi değildir. Yani histeroskopi nedir sorununa tüp bebek tedavisinin seyrini etkileyecek bir muayenedir demek daha doğru olacaktır. Bu yöntem sayesinde rahim içinin daha önce yaşadığı patolojik rahatsızlıklar gibi sorunlar tespit edilmektedir.


Histeroskopi Sonrası Tüp Bebek Ne Zaman Yapılır?

Muayenehane şartlarında yapılan histeroskopi sonrası tüp bebek ne zaman yapılır? sorusuna histeroskopi sonucu karar verir. Rahim içi genişliği, endometriyumun yapısı tüp bebeğe uygunsa tedaviye başlamanın bu aşaması başarılı sayılır. Fakat inceleme sonrasında rahim içerisinde komplikasyonlar veya uygunsuzluk durumu söz konusu ise uzman doktor tarafından belirlenecek tedavi ile bu sorun ortadan kaldırıldıktan sonra tedaviye başlanılabilir.


Ofis Histeroskopi Nedir?

Başarısız olarak sonuçlanan tüp bebek tedavilerinin rahim içerisinden kaynaklanıp kaynaklanmadığını anlamak için ofis histeroskopisi yapılmaktadır. Tüp bebek tedavilerinin başlangıç aşamasında uygulanan ofis histeroskopi nedir sorusuna en net cevap olarak rahim içinin gebeliğe uygunluğunu kontrol etmektir şeklinde verilebilir.

Tekrar eden başarısız tüp bebek tedavileri, uzun süreli kısırlık sorunu, tekrarlanan düşükler gibi birçok gebelik sorununun temeline ulaşmak mümkündür. Rahim içi komlikasyonları, patojenik durumları, yapışık kısımları tespit eden bu yöntem sayesinde tüp bebek başarı oranı % 40’lara varmaktadır.


Histeroskopi Sonrası Dondurulmuş Embriyo Transferi

Tüp bebek tedavi sürecinde elde edilen ve özellikle sağlıklı olan embriyolar daha sonra aşılanmak üzere canlılığını koruması için dondurulmaktadır. Histeroskopi sonrası donduruşmuş embriyo transferi ile normal embriyo transferi arasında bir fark yoktur. Burada asıl önemli olan rahim hacminin embriyoya uygun olup olmadığını tespit etmek ve varsa patolojik durumları tedavi etmektir.


Histeroskopi Fiyatları

Rahim içerisini, vajinadan yerleştirilen özel bir cihaz ile inceleme işlemi olan histeroskopi fiyatları klinikten kliniğe değişiklik gösterse de genellikle ekonomik fiyatlarla sunulan bir muayene şeklidir. Ankara Çankaya'daki Op. Dr. İlhami Atılgan kliniğinde özel cihazlarla yapılan bu muayene için özelleştirilmiş ekipmanları mevcuttur. Tüp bebek tedavisi ve merak ettiğiniz diğer konularda bilgi almak için bizleri arayabilirsiniz.


Histeroskopi İle HSG Arasındaki Fark

HSG rahim içi filminin ilaçlı bir sıvı ile çekilmesidir. Histeroskopi ile HSG arasındaki fark ilaçlı bir sıvının rahim ve döllenme tüplerine doldurulması ile inceleme yapılmasıdır. Histeroskopide kameralı bir cihaz ile yapılan bu muayene HSG' de ilaçlı özel bir sıvı kullanılarak yapılmaktadır.

Son Yazılar