İnfertilite

İnfertilite

İnfertilite | İnfertilite Ne Demek? | Kısırlık Tedavisi

İnfertilite çocuk sahibi olunamamasıyla ilgili bir cinsel sağlık problemidir. Kadın ve erkekte farklı nedenlerle görülebilmekte ve tedavisi için uzman doktor desteği alınması gerekmektedir. Günümüzde yaklaşık her 7 çiftten birinde gebe kalınamamasıyla ilgili sorunlarla karşılaşılmaktadır.

Çocuk sahibi olunamaması ile ilgili başvuruların %80-85 oranında kadın veya erkekten kaynaklı; geriye kalan kısımda ise tespit edilemeyen "Açıklanamayan İnfertilite" görülmektedir.


İnfertilite Ne Demek? Nasıl Anlaşılır?

Korunmasız cinsel ilişkiye girilmesine rağmen 35 yaşına kadar olan çiftlerde 1 yıl süreyle, daha üstü yaşlarda ise 6 ay süreyle çocuk sahibi olunamaması infertilite olarak tanımlanır. Kişisel sağlık durumuna göre daha önce başvurulma durumu gözetilmekle birlikte nihai tanı için bu süreler dikkate alınır.

Kesin sonuç alınabilmesi için kadın ve erkeğin birlikte uzman desteğine başvurması gerekir. Çiftler bu konuda aceleci davranmamalı teşhis ve tedavi süresince sabırla uzman yönlendirmesine göre hareket etmelidirler. Gelişen tıbbi teknolojilerle kısırlık çok yüksek oranda tedavi edilebilmekte ve çiftler çocuk sahibi olabilmektedir.


İnfertilite Nedenleri

Çocuk sahibi olabilmek için bir dizi etmenin sorunsuz gerçekleşmesi gerekir. Teşhis konulabilmesi için de bu koşulların sağlıklı olup olmadığı gözlemlenir.

Normal koşullarda gebelik elde edilebilmesi için:
 • Erkeğin yeterli sperm sayısına sahip olması
 • Spermlerin normal cinsel ilişki yoluyla vajina kanalına bırakılması
 • Kadının yumurtalarının fallop tüplerine yerleşmesi
 • Fallop tüplerine ulaşan spermin yumurtayı dölleyebilmesi,
 • Döllenmiş yumurtaların rahimin iç yüzeyine tutunarak canlı kalması
gerekmektedir. Kısırlık nedeni kadın ve erkekte olmak üzere iki ayrı başlık altında incelenir.


Kadında infertilite Nedenleri

Yukarıda bahsettiğimiz gebe kalabilme aşamalarının herhangi birinde kadına bağlı sebepler çocuk sahibi olmaya engel olabilmektedir. Genel anlamıyla vajina kanalı, yumurtalar, fallop tüpleri, hormonal dengeler ve diğer problemler incelenmektedir.
 • Serviks Sorunları: Vajina ağzında spermlerin etkisiz kalmasını sağlayan oluşumların olup olmadığı kontrol edilir. Tespit edilmesi halinde sperm aşılama yöntemiyle sorun aşılabilmektedir.
 • Rahim ile İlgili Problemler: Erkek sperminin tüplere ulaşmasını engelleyen bir engel olup olmadığına bakılır. Kesin sonuç için adet bitiminden sonra ilaçlı rahim filmi istenmekte ve incelenmektedir.
 • Fallop Tüpleri: Yaklaşık %35 oranında görülen kısırlık etmeni fallop tüplerinin kapalı olması ve spermlerin bu kanala ulaşamamasıdır. HSG Filmi (Hysterosalpingogram) sonrası uzman doktorunuzun teşhisine göre cerrahi müdahale ile düzeltilebilmektedir.
 • Yumurtlama Sorunları: Spermlerin ulaşması gereken yumurtaların düzensiz veya hiç üretilememesi durumudur. Teşhis konulması halinde ilaç desteğiyle yumurtaların sayısı ve kalitesi arttırılarak yüksek oranda başarı sağlanmaktadır.
 • Periton Dokusu: Enfeksiyon, cerrahi operasyonlar, hormon düzeyleri karın zarı dokusunda sorunlara neden olabilir. Bu durumda yumurta üretimi veya fallop tüplerine ulaşma sorunları ortaya çıkar. Laparoskopi sonrası doktorunuzun kararına göre cerrahi müdahale ile tedavi edilebilmektedir.
 • Yaş Faktörü ve Açıklanamayan infertilite: İlerleyen yaşlarda sağlık durumu ve hormon dengesine göre gebelik ihtimali azalabilir. Bu durumda doktorunuzun karar vereceği tedavilerle destekleyici çözümler olabilmektedir. Diğer yandan hiç bir sağlık probleminin tespit edilemediği kısırlık sorunları da görülebilmektedir.


Erkekte infertilite Nedenlerierkekte infertilite | erkekte kısırlık nedenleri

Erkeğe bağlı kısırlık problemlerinde en yüksek görülme oranına sahip sorun sperm sayısındaki yetersizliktir. Uzman doktorunuzun teşhislerine göre destekleyici ilaç ve sağlıklı yaşam tavsiyeleriyle bu sorunlar aşılmaya çalışılmaktadır.

Hormon Problemleri: Vücutta salgılanan hormonlar testislerde sperm üretimi ve erkeklik hormonu testosteron salgısını tetiklemektedir. Sağlıksız hormon dengesi görülmesi halinde tedavi uygulanmaktadır.

Obstrüktif ve Non-Obstrüktif: Testislere bağlı sorunları ifade eder. Sperm üretimi, atımı, yumurtalıkların torbalara inmemiş olması gibi sorunların varlığı kontrol edilerek tedavi uygulanabilmektedir.

Sperm Kanalı Problemleri: Sperm hücrelerinin üretiminde engel olmaması durumunda sperm kanalı yolunda herhangi bir tıkanıklık veya engel olup olmadığı incelenir. Enfeksiyon, prostat, kist, şeker hastalığı, geçirilen ameliyatlara bağlı sıkıntılar varsa tedavi yoluna gidilir.


İnfertilite Tedavisi

Kısırlık veya diğer tabiriyle infertilite tadavisi Ankara Çankaya'daki kliniğimizde alanının en tecrübeli doktorlarından Op. Dr. İlhami Atılgan tarafından gerçekleştirilmektedir. Kısırlık sorunları erkek ve kadından kaynaklı olabildiği için randevuya beraber gelinmesi gerekmektedir.

Gerekli tetkiklerin sonuçları ve teşhislere göre tüm tedavi yöntemleri uygulanmakta sonuç alınamayan durumlarda yine kliniğimizde Tüp Bebek Tedavisi yapılabilmektedir. Tüp Bebek tedavisinde dünyada ilk kez ozon terapisinin başarı oranını arttırıcı etkisini gözlemleyen Dr. Atılgan'a merak ettiklerinizi danışmak ve randevu almak için bizi arayabilirsiniz.
G Noktası Büyütme G Shot Tedavisi

Son Yazılar