İnfertilitede Folik Asit Önemi

İnfertilitede Folik Asit Önemi
İnfertilitede folik asit önemi, yapılan onlarca araştırma ile ortaya konulmuş ve tedavi süreçlerinde dikkate alınması gereken bir konudur. Folik asit alımı; gebelik sürecinde ne kadar önemliyse, gebelikten önce de kullanımı bir o kadar önemlidir. Üstelik hem kadına hem de erkeğe fayda sağlayan folik asit vitamini ile gebe kalma oranı artırılır.

Hekimler, hamile kalmaya çalışan hastalarına günlük alması gereken multivitaminleri tavsiye ederler. Bu multivitaminler içeriklerinde de mutlaka folik asit içerir. Özetle, çocuk sahibi olmak isteyen anne ve baba adaylarını, günlük folik asit alımlarına dikkat etmeliler. Düzenli şekilde folik asit zengini besin veya doktor tavsiyesine göre folik asit hapı tüketmeliler.


Folik Asit Nedir?

Doğurganlık oranının artırılmasındaki en önemli takviyeler folik asit ve B vitaminidir. Folik asit vitamini, progesteron seviyesini ve düzensiz yumurtlamayı düzenler. Üstelik sadece gebelik sürecinde kullanılmamalıdır. Folik asitin kullanımına mutlaka gebe kalınmadan önce de başlanması gerekir. Folik asit takviyesinin doğum kusurlarını %50 oranında engellediği de tıbbi araştırmalara konu olmuştur.

Folik asit birçok farklı besinde mevcuttur; ancak dünya genelinde eksikliğine en sık rastlanan vitamin türüdür. Bunun nedeni de folik asit vitamininin oldukça kolay bozulmasından kaynaklanır. Narin vitamin folik asit metabolizması; kimi ilaçlar ve alkol kullanımı gibi sebeplerden dolayı kolay bozulur.

Folik asit ve B12 zengini besinleri tüketmekten kaçınan, huzursuz bağırsak sendromu gibi vücudun folik asit emilim yapmasını engelleyen türde rahatsızlıkların bulunması durumlarında da eksikliği gözlenir.


Folik Asit Nasıl Kullanılır?

Folik asit içeren farklı besin ve folik asit hapı çeşitleri bulunur. Her kişinin günlük vitamin takviyesi farklıdır. Kontrolsüz şekilde kullanımı sağlığa zararlı olabilir, dikkat edilmelidir. Bu nedenle hekim nezdinde her hasta için folik asit nasıl kullanılır sorusu cevaplandırılmalıdır. Hekime danışılmadan herhangi folik asit hapı kullanımına başlanmamalıdır.

Faydalı folik asit zengini besin ve multivitaminler ile bireyler günlük ihtiyaçlarını karşılayabilir. Olası folik asit fazlalığı durumlarında hekime danışılmalıdır. Fazla alım nedeniyle kişiler üzerinde ciddi yan etkisi bulunmayan folik asit ilaçları, hekim kontrolünde doz miktarları düşürülerek ve normal sınırlara çekilir. 


Folik Asit Faydaları

Sadece gebelik sürecini kapsamayan folik asit vitaminin faydaları:
  • Folik asit gebelikten önce alımına hekim tavsiyelerine uyularak başlanmalıdır.
  • Erken doğum ve düşük risklerini azaltır.
  • Düzensiz yumurtlamayı önler.
  • Progesteron seviyesini düzenler.
  • Gebelikte bebeğin beyin ve omuriliğini gelişimine katkı sağlar.


İnfertilitede Folik Asit Önemi

İnfertilitede folik asit önemi konusunda en yeni ve güncel tedavi yöntemleri için hemen bizimle iletişime geçebilirsiniz. İlaveten, Ankara Çankaya Op. Dr. İlhami Atılgan Kliğini’ne gelebilir ve gerekli tüm detayları da öğrenebilirsiniz.

Son Yazılar