Intrasitoplazmik Morfolojik Sperm Enjeksiyonu (IMSI) Nedir?

Intrasitoplazmik Morfolojik Sperm Enjeksiyonu (IMSI) Nedir?

Tüp Bebek tedavilerinde önemli aşamalardan olan Intrasitoplazmik Morfolojik Sperm Enjeksiyonu (IMSI) Nedir? Genel anlamda tüp bebek tedavilerinin başarı yolu sağlıklı embriyo elde edilebilmesinden geçer. Sağlıklı embriyonun da yapı taşları anne yumurtası ve erkek spermidir. Bu iki unsur ne kadar kusursuz bir araya gelirse o kadar sağlıklı bir gebelik elde etme ihtimali artar.


Anne adayından yumurtaların laboratuvar ortamına alındığı gün; baba adayından da sperm vermesi istenir. Alınan örnekler içinden en ideal olanların seçilmesi tedavinin kritik aşamalarından biridir.


Intrasitoplazmik Morfolojik Sperm Enjeksiyonu (IMSI) Nedir? Nasıl Yapılır?

Tüp Bebek, günümüzde gelişen teknolojiler ve uzun süredir yürütülen tıbbi çalışmalar sayesinde başarı oranı giderek artan bir tedavi olmaktadır. Bu başarıyı arttıran unsurlar içerisinde yeni teknolojik ekipmanların kullanılması ve ilerleyen anatomik bilgiler yer almaktadır.


Intrasitoplazmik Morfolojik Sperm Enjeksiyonu (IMSI) Nedir sorusunun en net cevabı sağlıklı sperm seçimini kolaylaştıran bir görüntüleme yöntemi olmasıdır. Standart sperm seçim işlemlerinde kullanılan mikroskoplar 400 kata kadar büyütme yapmaktadır. Ancak bu mikroskoplardan büyütme oranı 400’ün üzerine de çıkarılsa sperm yapısında anomali olup olmadığı gözlemlenememektedir.


IMSI görüntülemede ise daha farklı bir mikroskop kullanılmakta, sperm hücresi 6300 kata kadar dijital netleştirme destekli büyütülerek incelenebilmektedir.


Tüp Bebek Tedavisinde IMSI Nedir?

Tüp bebek tedavisi bir dizi aşamadan oluşmaktadır. Bu aşamalar sırasıyla:

  • Ebeveyn Adaylarının Sağlık Kontrolü
  • Doktorunuzun Tedavi Planını kararlaştırması
  • FSH Tedavisi
  • Foliküller in Çatlatılması
  • Yumurta Toplama
  • Sperm Örneği alınması

aşamalarıdır. Sperm örneği alınmasının ardından gebelik elde edilmesi için en elverişli spermlerin seçilmesi işlemi yapılır. Laboratuvarda yapılan bu aşamada çok daha gelişmiş bir görüntüleme sağlayan sistemin kullanılmasına ise IMSI adı verilmektedir.


Daha kapsamlı bir görüntülemeye ihtiyaç duyulmasının nedeni ise sperm hücrelerinin baş kısımlarında ancak yeterli büyütme sağlanınca görülebilen çatlakların DNA yapısı hakkında önemli bir bilgi vermesinin keşfedilmesidir. Bu keşfe göre ancak yüksek büyütülme oranlarında fark edilen çatlaklar, ana rahmine ulaşarak döllenme sağlanmasında olumsuzluklara neden olabiliyor. Hiçbir bozukluğun olmadığı spermler de çok daha başarılı döllenme sağlayabiliyor.


IMSI Görüntüleme Ankara

Ankara Çankaya’daki Op. Dr. İlhami Atılgan muayenehanesinde hazırladığı hastalarına çalıştğı Tüp Bebek Merkezinde IMSI görüntüleme ile gebelik elde etme potansiyeli en yüksek sperm hücreleri seçilebilmektedir. Tüp Bebek Tedavisindeki başarılı çalışmalarıyla dünyadaki öncü isimlerden olan Dr. Atılgan’dan randevu almak ve merak ettiklerinizi danışmak için kliniğimiz arayabilirsiniz.

Son Yazılar