Kısırlığın En Çok Karşılaşılan Nedenleri

Kısırlığın En Çok Karşılaşılan Nedenleri
Kısırlığın en çok karşılaşılan nedenleri başta yumurta sorunları olmakla birlikte sperm sayısındaki yetersizliklerdir. Dünya üzerinde % 15 ile 20, Türkiye’de ise % 17 civarında görülen kısırlık, birtakım yöntemler ile tedavi edilmektedir.

Bu yazımızda kadınlarda kısırlığın en çok karşılaşılan nedenleri anlatılacaktır. Yukarıdaki oranların yaklaşık olarak yarısı kadından diğer yarısı da erkekten kaynaklanan sebeplerdir. Dolayısıyla kısırlık teşhisi kadın ve erkeklerde aşağı yukarı aynı oranda konulmaktadır. Kadınlarda yumurtlama konusunda yaşanan sorunlar, kısırlığın belirtileri olarak görülür. 


Kısırlığın Belirtileri Nelerdir?

Sağlığı yerinde olan bir kadın, ayda bir defa yumurtlar. Yumurtlamanın seyrek ya da düzensiz olması yahut hiç olmaması durumuna “yumurtlama bozukluğu” adı verilir. yumurtlama bozukluğu, adet dönemlerinin düzensizliğiyle kendini belli eder. Hipofiz bezinden salgılanan hormonların düzensiz olması adet dönemlerinin düzensizleşmesine ve dolayısıyla yumurtlamanın da düzensiz olmasına neden olmaktadır. Polikistik over sendromu ya da çikolata kisti, kadınlarda kısırlığa neden olan hastalıklar arasında yer alır.


Kısırlığın En Çok Karşılaşılan Nedenleri

Kısırlık, en çok yumurta bozuklukları ile oluşan bir sağlık sorunudur. Hamilelik, yumurta ile spermin birleşmesi ile oluşur. Tüpleri tamamıyla ya da bir ölçüde kapalı olan kadınların doğal yollardan hamile kalması neredeyse imkansızdır. Ayrıca;
  • Vücuda daha önce giren verem mikrobu
  • Cinsel yollar ile bulaşan hastalıklar
  • Çikolata kisti
  • İltihaplı hastalıklar
  • Polip ve miyomlar
kadınlarda kısırlığa neden olan diğer faktörler arasında yer alır.

Rahmin iç bölgesinde bulunan dokunun rahmin dışındaki bölgelerde odaklar meydana getirmesiyle beliren kitleye çikolata kisti adı verilir. Çikolata kisti ilerlediğinde fallop tüplerine yapışır ve kısırlığa yol açar.
ozon tedavisi ile tüp bebek
Bebeğin büyüyeceği bölgede, yani rahmin iç bölgesinde de iltihap oluşursa, polip ya da miyom varsa bunlar da kısırlığa yol açabilir. Rahim ağzı salgısının iltihaplı olmasından dolayı sperm geçişi mümkün olmayabilir. İltihap, spermlerin ölmesine yol açar. Ayrıca eşler arasındaki doku uyumsuzluğu, kadın vücudunun spermlerin ölmesine neden olan maddeler üretmesine neden olabilir.


Kısırlığın Oluşmasına Neden Olan Dış Faktörler

Sigara kullanan annelerin kısır olma ihtimali bulunmaktadır. Sigaradaki nikotin, yumurtalığın kalitesini bozabilir. Bu da döllenmeyi zorlaştırır. Ayrıca alkol de içerdiği toksik maddelerden dolayı kısırlığa yol açabilir. Alkol; ne kadar kullanılırsa kullanılsın, gebe kalma ihtimalini ciddi ölçüde azaltabilmektedir. Anne adayının normalden zayıf ya da kilolu olması, kısırlığın dış faktörleri arasında yer alır. Beslenme, yumurtalık sağlığı ile yakından ilişkilidir. Bütün bunların dışında sağlıksız yumurtaların da gebe olma ihtimalini düşürdüğü bilinmektedir.

 

Son Yazılar