Koenzimler Ne Kadar Önemli?

Koenzimler Ne Kadar Önemli?
Koenzimler ne kadar önemli sorusuna cevap verilirken insan sağlığı için çok önemli bir yere sahip koenzim Q10 akla gelir. Ubikinon ismiyle de anılan koenzimler, güçlü antioksidanlardan biridir. Başta kalp-damar hastalıkları olmak üzere parkinson ve çiftler için ciddi problem teşkil eden infertilite tedavisinde başarı oranını artıran bir etken olarak görülür.


Koenzim Q10 Faydaları

Hücreler tarafından doğal olarak üretilen koenzim Q10 canlı hücreler için çok önemli olan adenosin trifosfat (ATP) üretimi için gereklidir. Üstelik antioksidan olarak da hücrelere zarar veren serbest radikalleri nötralize eder.  Birkaç faydası bile koenzimler ne kadar önemli sorusunu yanıtlar.


İnfertilite Tedavisinde Koenzim Q10

Ubikinonun spermlerin hareketliliğini geliştirdiği, yapılan bilimsel çalışmalarda ortaya çıkmıştır. Hekimler infertilite tedavilerinde de bu nedenle, koenzim Q10 eksik etmemektedir. Koenzim Q10 hücresel enerjinin üretilmesinde aktif rol oynar. Yüksek enerjiye ihtiyaç duyan sperm hücreleri için de ubikinonun yeri bu nedenle de çok önemlidir. Hekim kontrolünde koenzim Q10 vitamin takviyesi yapılabilir ve infertilite tedavisinde tamamlayıcı yöntemler olarak yer bulabilir.

İnfertilite tedavilerinde günümüz tıp bilimi sayesinde sayısız uygulama, tedavilerin başarı oranını artırır. Ana tedaviyi destekleyen ozon terapisi başta olmak üzere koenzim takviyeleri de hekim kontrolünde devam ettirildiğinde olumlu katkı sağlar. 


Koenzimler Ne Kadar Önemlidir?

Koenzimler sadece infertilite tedavisinde değil aynı zaman birçok hastalığın tedavisinde tamamlayıcı ve destek uygulama olarak alınır.
  • Koenzimler güçlü antioksidanlardır.
  • Meme kanseri tedavisinde koenzimlere başvurulur.
  • Kalp-damar hastalıklarında konezimler tedavide yer alır.
  • Yüksek kolesterol durumlarda başvurulur.
  • Parkinson hastalığının ilerlemesinde tercih edilir.


Koenzimlerin Yan Etkileri

Koenzim takviye vitaminleri mutlaka hekim kontrolünde alınmalıdır. Mide bulantısı, İshal ve iştah kaybı gibi yan etkiler gözlenebilir. Ayrıca vücuda koenzim takviyesi sadece vitamin haplarıyla yapılmamaktadır. Balık yağı ve kırmızı et gibi besinlerde de koenzim bulunur.


Infertilite Tedavisi ve Koenzim Önemi

İnfertilite tedavisindeki koenzim takviyesine dair detaylar için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Ankara Çankaya’daki Op. Dr. İlhami Atılgan Kliniği’ne gelerek hem tedaviye yönelik uygulamaları öğrenebilir hem de infertilite tedavisi hakkında bilgi alabilirsiniz.

Son Yazılar