Over Yetersizliği Kök Hücre Tedavisi

Over Yetersizliği Kök Hücre Tedavisi
Over yetersizliği kök hücre tedavisi, zamanla azalma eğiliminde olan kadın yumurtalarının üretimini tetiklemek ve desteklemek amacıyla yapılır. Tedavi sonucunda %60 gibi yüksek oranda başarı elde edilirken özellikle ilerleyen yaş faktörünün olumsuz etkisi minimuma indirilebilir.


Over Yetersizliği Nedir?

40 yaşına ulaşan kadınların yumurtalıklarının görevini olması gerektiği gibi yerine getirememesi olan Over Yetersizliği, vücuttaki östrojen hormonunun azalması ya da hiç salgılanmaması durumlarında meydana gelir. Böyle bir durumla yüz yüze gelen kadının yumurtalıkları işlevini yitirir.

Bu rahatsızlık, menopoza çok benzer ancak aralarında adet durumuyla ilgili bir fark vardır. Menopozda kadınlar, periyodik adet kanaması görmez fakat over yetersizliği şikayetine sahip olan kadınlar adet görmeye devam ederler. 

Over yetersizliğinin birtakım nedenleri vardır. Over yetersizliğinde en başta genetik nedenler gelir. Genetik nedenlerin dışında hormonal nedenler de over yetersizliğinin meydana gelmesinde rol oynar. Kadının yumurtalıklarında olgunlaşmamış foliküllerin içinde bir yumurta vardır.

Adet döneminde beyin tarafından salgılanan hormonlar sayesinde belli bir sayıda folikülün içerisinden sadece bir tanesi tam olarak olgunlaşır. Tam olarak olgunlaşan folikül hormonu salgıladığı için beyindeki hormon salınımı da durur. Folikül istenen ölçüde olgunlaşmazsa östrojen hormonu üretemez ve östrojen hormonu üremezse beyindeki hormon salınımına bağlı olarak kan düzeyi artar.

Beyinden salgılanan bu hormona yanıt verecek folikül bulunmazsa over yetersizliği meydana gelir. Bu nedenlerin dışında kromozomal bozukluklar, radyasyon tedavisi, sigara, kemoterapi ilaçları ve birtakım virüsler de over yetersizliğine neden olur.


PRP Kök Hücre Tedavisi

Herhangi bir hastalığın tedavisi ya da engellenmesi için  kök hücrelerin kullanılması yoluyla gerçekleşen PRP Tedavisi, pek çok hastalığın iyileştirilmesi için kullanılmaktadır. Kök hücreler vücuttaki tüm hücrelere dönüşme potasiyeline sahip olan ana hücrelerdir ve vücudun onarma ile dokuları yenileme özelliğine sahiptir.

Yağ dokusu ve kemik iliğinden elde edilen kök hücrenin kişiden alınması hafif sedasyon ve lokal anestesi ile yapılır. Leğen kemiği ya da göbekteki yağ dokusundan alınan kök hücreler, uygun şartlar altında filtreleme ve ayrıştırma işlemine tabi tutulur ve en fazla 30 dakikalık bir kök hücre hazırlık işleminden sonra kullanıma hazır hale gelir.


PRP’nin Yumurta Yetersizliğine Olumlu Etkisi

Kök hücre tedavisi yumurta yetersizliği (PRP) tanısında kullanılan bir tedavi şeklidir. Yumurta yetersizliği tanısı konulan kadınların kanından laboratuvar ortamında alınan trombositler (platleetler) yumurtalıktaki aktif olmayan kök hücreleri aktif hale getirip yeni yumurta hücrelerinin üremesini sağlamaktadır. Over yetersizliği, kısırlık ve menopoz gibi sorunlar yaşayan kadınlar, bu tedavi ile yeniden gebe kalma konusunda oldukça yüksek oranda başarılı olabilmektedir.

Yoğunluğu yüksek olan plateletlerin (trombosit) yumurtalıklara enjekte edilmesiyle hücreler büyüyerek yumurta hücresine dönüşebilir. Trombositler, bireyin kan örneğinden elde edildiği için de herhangi bir alerjik reaksiyona ya da yan etkilere neden olmaz.

Yumurtalıklara enjekte edilen trombositler, over yetmezliğinden muzdarip olan kadınların yeniden adet görmeye başladığını göstermiştir. Böylece doğal yollarla ya da tüp bebek tedavisiyle bebek sahibi olabilmişlerdir.

Yalnız platelet enjeksiyonu ile kök hücre tedavisi yapılmadan evvel ve tedavi yapıldıktan 3 ay sonra işlemin gerçekleştiği bireye aşağıdaki testler yapılır.over yetersizliği tüp bebek

  • Antral folikül sayısının tespiti (Bu test, ultrasound ile gerçekleşir.)
  • FSH, LH, Estradiol hormon testleri
  • Bulaşıcı hastalık olup olmadığını öğrenmek için kan testi
  • AMH hormon testi


Over Yetersizliği Kök Hücre Tedavisi Ankara

Op. Dr. İlhami Atılgan Ankara Çankaya kliniğinden randevu alarak over yetersizliği kök hücre tedavisine başlayabilirsiniz. Over yetersizliği kök hücre tedavisi fiyat ve detaylı tedavi bilgisi için numaralarımızı arayabilirsiniz.

Son Yazılar