Ovulasyon Testi

Ovulasyon Testi
Adet döneminde meydana gelen ovulasyon’un (yumurtlamanın) düzenli olup olmadığını tespit etmeye yönelik testlere Ovulasyon Testi denir. Kadınlarda ovulasyonun olup olmadığı adet düzeni ile tespit edilebilir. Sağlıklı kadınlarda adetler düzenlidir, miktar sabittir, regl öncesi belirtiler görülür ve süre periyodiktir. Ovulasyon’u olmayan kadınlarda ise adet dönemi düzensizdir, periyotlar belirsizdir ve adet miktarında değişkenlikler olabilir.

Ovulasyon’un ne zaman meydana geldiğini değişik yöntemlerle belirlemek mümkündür. Olağan menstrüel siklüstaki hormonal olaylara bağlı olarak gerçekleşen ovulasyon testleri, basit ve karmaşık testler olmak üzere iki türdedir. Karmaşık olan testlerin daha pahalı olduğunu söylemek mümkündür. Her ne kadar test yapılarak yumurtlamanın meydana gelip gelmediği anlaşılmaya çalışılsa da net bir sonuca ulaşmak imkansızdır. Yumurtlamanın gerçekleştiği ancak gebe kalınmak suretiyle tayin edilir.


Ovulasyon Testi Ankara

Yumurtlamanın olup olmadığı farklı testler kullanılarak ölçülebilir. Ovulasyon testi ile yumurtlamanın zamanın tayin edilip hamile kalma ihtimali artmaktadır. Bu testlerden beşi aşağıya verilmiştir:
  • Bazal Vücut Isısı (BBT): BBT, dinlenme halindeki bazal vücut ısısıdır. Pratik olarak, her sabah yatar pozisyonda ayağa kalkmadan ölçülmeli ve kayıt edilmelidir. Ovulasyon sonrası progesteron düzeyinin artışıyla BBT artar. Foliküler faz boyunca (menstrüel siklusun ilk yarısı) BBT genellikle düşük düzeyde seyrederken ovulasyon gerçekleştikten sonra luteal fazda (menstruel siklusun 2. yarısı) hafif artış gösterir ve  menstruel siklüsün sonuna doğru tekrar düşerek adet döneminde bazal seviyeye iner. Hamile kalabilmek için en ideal dönem, BBT artışından önceki 7 günlük zaman dilimidir.
  • Serum Progesteron Seviyesi: Adet döneminin ilk yarısında serum progesteron seviyesi, 1 ng/ml’nin altında LH artışının olduğu günde küçük artışlar olmakta ancak yumurtlama döneminden 7-8 gün sonra maksimum seviye olan 3 ng/ml’ye ulaşmaktadır, bu da ovulasyon’un gerçekleştiğinin kanıtıdır ve bu dönem hamilelik için en uygun zamandır.
  • İdrarda LH ölçümü: Ovulasyon testleri içerisinde daha somut sonuçlar vereni ovulasyon kitleri ile yapılan testtir. Eczanelerden temin edilebilecek olan ovulasyon kitleri adet döneminin ortasında LH artışını tespit etmektedir. Günün ilk idrarı ile yapılan bu testte LH seviyesinin yükselerek kritik seviyeyi geçmesi ile test pozitif işaret verir. Yumurtlama (ovulasyon) idrar LH artışından 14-26 saat sonra gerçekleşir. Bu da gebe kalma ihtimalinin en yüksek olduğu zamandır.
  • Endometrial Biopsi ve Luteal Faz Yetmezliği: Adet döneminin ilk yarısında estrojen etkisiyle rahim iç duvarı kalınlaşır, adet döneminin ikinci yarısında ise progesteronun etkisiyle sektuar gelişim meydana gelir. Eğer yumurtlama (ovulasyon) gerçekleşmiyorsa rahim iç duvarı sürekli olarak kalınlaşır. Ofis şartlarında uygulanabilen lokal anestezi ile gerçekleşen endometrial biopsi sayesinde yumurtlama döneminin tespiti mümkündür.
  • Transvajinal Ultrasonografi: Pahalı bir ovulasyon testi olan transvajinal ultrasonografi ile düzenli aralıklarla yumurta hücrelerinin sayısı, boyutu ve ovulasyonun ne zaman gerçekleşeceği tahmin edilebilir.

Ankara Çankaya’da Op. Dr. İlhami Atılgan kliniği, tüm ovulasyon testlerini klinik şartlarında gerçekleştirmekte, yumurtlama dönemini tespit etmektedir. Telefon açarak randevu alabilir, ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz.

Son Yazılar