Ozon Sperm Bozuklukları Tedavisi

Ozon Sperm Bozuklukları Tedavisi
Baba olmak isteyen erkeklere tamamlayıcı tedavi olarak sunulan ozon sperm bozuklukları tedavisi ile çocuk sahibi olmadaki başarı oranının artırılması amaçlanır. Geçmişten günümüze değişen bilimsel veriler, sadece sperm morfolojisine bakarak doğal yolla çocuk sahibi olunup olunamayacağı ya da tüp bebek tedavisinin başarı oranının belirlenemeyeceğini ortaya koymuştur.  Sperm morfoloji bozukluğu tedavisi uygulamalarının ise nasıl sürdürüleceği, hekimin sperm morfolojisi değerlerini incelemesinden sonra karar verilir.


Sperm Morfolojisi Bozukluğu Tedavisi

Sperm morfolojisi, sperm şeklinin tanımıdır. Her bir sperm analizinde, sperm morfolojisi değerlerine de yer verilir. Dünya genelinde iki analiz vardır. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ve Kruger Analizi’dir. Kruger daha çok tercih edilmektedir; çünkü sperm üzerinde 38 farklı analiz gerçekleştirilir. Baş, boyun ve kuyruk detayı değerlendirilir.

Dünya Sağlık Örgütü verileri, normal morfoloji sperm yüzdesi kaç olmalı sorusunu yanıtlar. Bu verilere göre iyi kalitedeki spermin %60 oranında normal sperm morfolojisine sahip olmalıdır. Kruger’a göre ise ölçümde bu oranın yüzde 15’ten fazla çıkması durumunda normal sperm fonksiyonu olarak varsayılır.
Sperm morfolojisi normal değerleri ise;
  • Normal bir spermin baş uzunluğu: 4 ila 5 µm
  • Baş kısmı eni: 2.5 – 3.5 µm
  • Baş kısmının uzunluk/en oranı: 1.50 – 1.75 olmalıdır.


Sperm Morfolojisi Neden Bozulur?

Bu sorunun cevabı hastadan hastaya değişir. Doğuştan ve genetik faktörlerden dolayı bu şekil bozukluğu görülmekle birlikte dış faktörlerden dolayı da sperm morfolojisinde bozukluklar gözlenir. Sperm morfolojisi için gerekli analizler yapıldıktan sonra şekil bozuklukları, bozukluklara neden olan dış faktörler engellenerek tedavi edilebilir. Genetik faktörlerin neden olduğu sperm şekil bozukluklarında ise tedavi süreci daha farklı olabilmektedir. Ozon sperm bozuklukları tedavisi ise her iki tedavide tamamlayıcı yöntem olarak uygulanabilir.

Öte yandan, sperm morfolojisi nasıl düzelir sorusuna da yerine spermin içine odaklanılmaya başlanmıştır. Embriyonun gelişmesi için spermin şeklinden çok spermin içerisindeki değerler çok daha önemlidir.


Sperm Bozukluğu ile Hamile Kalanlar

Günümüz bilim dünyası, çocuk sahibi olamamaya sadece sperm şekil bozukluklarının neden olmadığı konusunda fikir birliğindedir. Çok denklemli süreç olan durumda sadece sperm morfolojisi değerlerine bakarak doğal yolla çocuk sahibi olunup olunamayacağı sonucuna varılamadığı gibi, tüp bebek tedavisi sonucunda başarısız olacağı öngörülemez. Günümüzde eşinin sperm bozukluğu ile hamile kalanlar ile sıkça karşılaşılabilir.

Tıp teknolojilerinin ilerlemesi, tedavilerin daha etkili olması hem sperm morfolojisi tedavisi için faydalıdır hem de çocuk sahibi olma başarı yüzdesini artırır. Üstelik hekimlerin karar verdiği tedavi yöntemlerini destekleyen uygulamalar da tedavinin başarı oranını yükseltir. Farklı alanlardaki hastalıklarda tercih edilen yöntem ozon sperm bozuklukları tedavisi ise hekimler ve çiftler tarafından tedavi sürecinde olumlu etkisiyle tercih edilir.


Ozon Sperm Bozuklukları Tedavisi Ankara

Süreç kimi çiftler için uzun ve meşakkatli olabilir. Bu noktada dikkat edilmesi gereken durum ise çiftlerin referanslara sahip sağlık birimi seçmeleri ve hekim ile aralarındaki güven ilişkisidir. Bu güven süreç içerisinde çok önemlidir. Herhangi dayanağı olmayan sperm şekil bozukluğu bitkisel tedavi yöntemleri yerine hekimin uygun gördüğü ve bilime dayalı uygulamalar tercih edilmelidir.

Ankara Çankaya’da yer alan Op. Dr. İlhami Atılgan Kliniği’ne gelerek ozon sperm bozukları tedavisi hakkında bilgileri edinebilir ve tedavi sürecini öğrenebilirsiniz.

Son Yazılar