Rahim (Uterus) Sarkması Nedir?

Rahim (Uterus) Sarkması Nedir?
Pelvik tabanındaki kasların ve bağların zayıflaması ile uterusu yeterli şekilde destekleyememeleri durumu rahim (uterus) sarkması nedir sorusunun en net cevabıdır. Uterus vajinadan aşağıya kayar ve vajinadan dışarı çıkar. Problem birçok kadında görülebilir. Hafif rahim sarkması durumlarında tedaviye ihtiyaç duyulmasa da günlük yaşantısında rahatsızlık duyan kadınlar tedavi için hekime başvurabilir.

Gündelik hayatın kalitesini düşüren ve onlarca kadını etkileyen sorunun hastada ortaya çıkmasıyla hekime ilk yöneltilenlerin başında rahim sarkması hamileliğe engel mi sorusu gelir. Güzel haber şu ki, hamileliğe engel teşkil eden bir durum yoktur; ancak sarkma sorunu tedavi edilmesi gereken bir rahatsızlıktır.


Rahim Kayması Belirtileri

Rahim kayması Latincesi olarak tanımlanan Desensuz Uteri (pelvik organ sarkması) belirtileri kimi zaman anlaşılmayabilir. Hafif sarma durumlarında hissedilmeyen belirtiler; orta ve şiddetli rahim kayması probleminde kendilerini gösterir.
  • Vajina kanamasının olması ve vajina akıntılarında gözle görülebilen artış,
  • Vajinadan çıkan doku,
  • İdrar kaçırma ve tekrarlayan nitelikte idrar torbası iltihapları,
  • Cinsel birleşme sırasında ağrı ve acı hissedilmesi,
  • Bağırsak hareketlerinde karşılaşılan sorunlar
rahim kayması belirtileri olarak sıralanabilir.


Rahim (Uterus) Sarkması Nedir?Rahim Sarkması Tedavisi

Tedavi yöntemi problemin şiddetine göre hekim tarafından belirlenmektedir. Hafif rahim sarkmaları problem yaratmamaktaysa tedaviye ihtiyaç duyulmayabilir. Öte yandan, düzenli hekim kontrolüne gidilmesinde de yarar bulunur. Pelvik tabandaki gevşemenin artması durumlarında vakit kaybetmeden rahim sarkması tedavisi olunması problemin şiddetinin artmaması için önemlidir.

Rahatsız etmeyen sarkma problemlerinde kadınlar kendi başlarına yapabilecekleri Kegel egzersizleri gibi aktivitelerle sorunun ilerlemesini önleyebilirler. Elbette bu tür küçük önlemler işe yaramazsa cerrahi müdahale gerekebilir. Vajinal pesser de bir rahim sarkması tedavisi yöntemidir. Vajinal pesser vajina içine yerleştirilir ve sarkmanın önüne geçilmesi amaçlanır. Öte yandan, ileri seviye rahim kayması belirtileri durumlarında cerrahi müdahale tek çare olarak görülür.

Rahim sarkması tedavi edilmezse sorunun şiddeti artar ve birçok yan etkiyi de beraberinde getirir. İdrar kaçırma, enfeksiyon ve sık sık idrara çıkma olumsuz etkilerin en dikkat çekici olanlarıdır.


Rahim Sarkması Ameliyatı

Rahim sarkması ameliyatı iki farklı yol içerir. Pelvik taban dokularının onarılması ve histerektomi yani rahmin çıkarılmasıdır. Pelvik taban dokularının onarılmasının tercih edilmesi durumunda gerçekleştirilen müdahale ya vajinal yolla ya da karnın içerisinden yapılır. Bu yöntem ile gevşemiş dokuların yerine sentetik materyal ya da hastanın kendi dokusu veya donör doku yerleştirilir.

Hekimler sorunun şiddetli olması durumunda histerektomiyi tercih edebilirler. Detaylı cerrahi müdahale gerektirse de histerektomi müdahaleleri, günümüz teknolojisi sayesinde çok daha zahmetsiz gerçekleştirilir.

Rahim sarkmasının cerrahiye alternatif olarak Lazerle tedavisi mümkün dür. Bu yöntem daha az zaman gerektirmesi hastanın günlük aktvitelerine ara vermemesi ve ilaç kullanmaya gerek olmaması nedeniyle tercih edilmekte dir. 2-4 seans arası yapılan bu işlem oldukça başarılı dır.


Rahim Sarkması Ameliyatı Ne Kadar Sürer?

Kadınların gündelik hayatını zorlaştıran rahim kayması problemini yaşayan kadınların cevabını araştırdığı rahim (uterus) sarkması nedir sorusunun cevabı birçok kadının ameliyatının yöntemi ve süresini araştırmaya da sürükler. Ameliyatın tercih edilen yöntemi ve hastanın durumu, rahim sarkması ameliyat süresini etkiler; ancak genellikle 2 – 4 saat arasında işlem sonlandırılır.


Rahim (Uterus) Sarkması Nedir?

Her yaştan kadını etkileyen sağlık problemlerinden olan rahim sarkmasına Op. Dr. İlhami Atılgan Kliniği’ne gelerek son verebilirsiniz. Tedaviler hakkında detaylı bilgi ve randevu almak için telefon numaralarımızdan bizleri arayabilirsiniz.

Son Yazılar