SEPTUM Rahim İçi Perdesi

SEPTUM Rahim İçi Perdesi
SEPTUM rahim içi perdesi, kısırlık ve düşük gibi sorunlara neden olan bir anomalidir. Rahim içi perde, tam olarak rahmi kaplayabileceği gibi kısmen de kaplayabilir, enine ya da boyuna bir yöne sahip olabilir.

Rahim içi perde, gebeliğin olmaması, erken doğum, tekrarlayan düşük ve bebeğin yerleşimi ile ilgili sorunlara neden olabilir. Farklı yöntemler kullanılarak teşhis edilen rahmin içindeki perde, cerrahi operasyonlar ile tedavi edilebilen bir anomalidir. Herhangi bir sorun olmadan keşfedilemeyen SEPTUM rahim içi perdesi, genellikle gebelik kayıpları, düşük ve hamile kalamama sorunları ile fark edilir.


SEPTUM Rahim İçi Perde

SEPTUM, erken doğumun en bilinen nedenlerinden biridir. Rahmin içinde bulunan bebeğin gelişmesi için gereken alan perde ile ikiye ayrılır ve alan daralır. Bebek belli bir büyüklüğe ulaştıktan sonra rahim, bebeği daha fazla taşıyamayacağı için atar ve erken doğum meydana gelir.

Rahim içi perdesi, kısırlık gibi sorunların ortaya çıkmasına da neden olur. Rahmi ikiye ayıran perdeden dolayı rahimde fazla damar bulunmamakta, bu da gebelik imkanını ortadan kaldırmaktadır. Gebelik için embriyonun rahim duvarına tam olarak tutunması gerekir. Tutunma gerçekleşmiş olsa da perdede fazla damar olmadığı için kan akışı gerçekleşmez ve düşük meydana gelir.

SEPTUM Rahim İçi Perde Tedavisi Sonucunda Gebelik İhtimali Artar mı
SEPTUM Rahim İçi Perde Teşhisi Nasıl Koyulur?

SEPTUM teşhisinin konması için birkaç farklı yöntem kullanılabilir:
  • İlaçlı rahim filmi, yani HSG
  • Üç boyutlu ultrason
yardımıyla SEPTUM teşhisi konulabilir. Ancak ilaçlı rahim filminin birtakım handikapları vardır. Bu yöntem, SEPTUM ile bikornus arasındaki ayrım yapılamayabilir. Eğer böyle olursa laparoskopi ve histeroskopi ile teşhis netleştirilir.


SEPTUM Rahim İçi Perde Tedavisi

Rahim içi perdenin tedavisinde histeroskopi en iyi yöntemdir. Bu işlem ile bölge kesilir. Kesme işlemi genellikle elektrik enerjisi ile yapılır ancak makas kullanılarak da işlem gerçekleştirilebilir. İşlem yapılırken kısa süren bir genel anestezi kullanılır. Hasta işlemin yapıldığı gün taburcu edilebilir.


SEPTUM Rahim İçi Perde Tedavisi Riskli midir?

Histeroskopi ile tedavi edilen rahim içi perde sorunlarında risk oranı düşüktür. Karşılaşılabilecek en önemli komplikasyon, rahim ağzının genişletilmesi ya da rahmin kesilmesi esnasında yaşanan rahim delinmesidir. Bu ciddi risk, çok seyrek olarak meydana gelir.


Tedavinin Sonucunda Gebelik İhtimali Artar mı?

Rahminde perde olup da düşük ya da erken doğum yapan kadınların % 90’ında ameliyatın ardından hamilelik elde edilir. Bu şikayetleri olan kadınlar için en doğru tedavi yöntemi ameliyattır.

 

Doğuştan Gelen Rahim Anomalileri Ne Gibi Problemlere Neden Olur?

Bu tip durumlarda en çok rastlanan olgu, doğal gebeliğin oluşmaması ve kısırlıktır. Bunların ardından düşük problemleri de rastlanan olgular arasındadır. Erken doğum, rastlanan bir diğer durumdur. Bebeğin amnion suyunun gelmesi gereken zamandan önce gelmesi, bebeğin baş kısmıyla değil, makat ya da yan kısmıyla gelmesi, bebeğin rahmin içinde ölmesi de karşılaşılan durumlar arasındadır.

Son Yazılar