Sperm Morfoloji Bozukluğu Tedavisi

Sperm Morfoloji Bozukluğu Tedavisi
Erkeklerin korkulu rüyası sperm morfoloji bozukluğu tedavisi çocuk sahibi olabilmenin kapısını aralamaktadır. Sperm şekli olarak tanımlanan morfoloji bozukluğu, günümüzün gelişen tedavi uygulamaları ve analizleri sayesinde çiftlerin çocuk sahibi olmasına engel olmamaktadır. Sperm morfoloji bozukluğu ile hamile kalanlar arasındaki en büyük endişe; yanlış bir yanılgı olan sperm şekil bozukluğunun çocuğun anormal doğumuna neden olmasıdır. Ayrıca sperm şekil bozukluklarına yönelik tedavilere destek ozon terapisi de tedavinin başarı oranını artırmaktadır.


Sperm Şekil Bozukluğu Tedavisi Var mı?

Sperm şekil bozuklukları kök hücreden başlayarak spermin üç aylık gelişim sürecinde meydana gelmektedir. Günümüz bilim dünyasının ise henüz bu aşamalarda spermi bozan etkenler hakkında detaylı bilgiye sahip olmamak ile birlikte sp
erm şekli yerine kısırlık tedavisine yönelik uygulamalar gerçekleştirilmedir. Üstelik bilim insanları sperm morfolojisi düzelir mi sorusunu yanıtlamaktan ziyade, çocuk sahibi olup olamamanın morfolojik bozukluklara dayandırılmadığının altını çizer.


Sperm Morfolojisi Neden Bozulur?

Sperm morfolojisinin bozuk olup olmadığı, spermin baş ve kuyruk kısımları incelendikten sonra anlaşılır. Dünya genelinde sıklıkla başvurulan Kruger Testi ardından hekimler spermin yapısal bozukluklarını görüntüleyebilir. Unutulmaması gereken nokta ise çocuk sahibi olmak için spermin şekil bozukluklarının tek etken olmadığıdır; çünkü morfolojik yapısı düzgün spermlerin oranı da çocuk sahibi olmada oldukça önemlidir. Doğal yolla çocuk sahibi olabilmek için sağlıklı spermler yumurtayı kafa ve kuyrukları sayesinde delerler. Morfolojisi bozuk spermler yumurtayı delemedikleri için kısır teşhisi erkeğe konulmaktadır.

Sperm analizi yapılacak erkekten alınan meni içinde 1 ml’de en az 15 milyon canlı sperm hücresi bulunmalıdır. Konusunda uzman hekimlere göre 20 milyon ve üstü sperm sayısı ise en idealidir. Bunu ek, ileri hareketli spermlerin sayısı da doğal yolla hamile kalmak için oldukça önemli bir etkendir. Mikroskop altında incelenen sperm sayısının en az %32’si ileri hareketli spermlerden oluşmalıdır.  Özetle, sperm morfolojisi nasıl düzelir tedavisi nedir sorularının yanında aslında sağlıklı sperm hücreleri ve ileri hareketli olan sperm oranları da oldukça önemli bir paya sahiptir. 


Sperm morfolojisi kaç olmalıdır?

Hekim kontrolünde yapılan testlerden sonra sperm morfolojisi bulunur. Morfoloji skoru;
  • %14 ve üstü normal,
  • %10 - %14 arası iyi,
  • %5 - %10 arası doğurganlık azalır,
  • %5 ve altı düşük doğurganlık
Olarak kabul görür.


Sperm Morfoloji Bozukluğu Tedavisi

Sperm morfoloji bozukluğu tedavisi için çiftler endişe etmemelidir. Günümüz tıp dünyasında ileri teknolojik donanımlar ve tedavi yolları oldukça gelişmiş durumdadır. Tüp bebek tedavisi ile çok sayıda sperm morfoloji bozukluğu bulunan erkek, çocuk sahibi olmaktadır. Sperm şekil bozukluğu bitkisel tedavi yöntemleri yerine, konusunda uzman hekime danışılmalı ve hekim kontrolünde tedaviye başlanmalıdır.


Sperm Morfolojisi Nasıl Yükselir?

Sperm morfolojisi oranı düşük çıkan hastalarda tüp bebek tedavisine başlanabilir ya da mikroenjeksiyon uygulaması yapılabilir. Mikroenjeksiyon tedavisi, morfolojisi düşük olan hastalarda daha çok tercih edilmektedir ve başarı oranı yüksek bir uygulamadır.


Sperm Morfoloji Bozukluğu Tedavisi ve Ozon Terapisi Ankara

Sperm morfoloji bozukluğu tedavisi sonuçlarının başarısı artıran destekleyici tedavi ozon terapisi için Ankara Çankaya’daki Op. Dr. İlhami Atılgan Kliniği’ne gelebilirsiniz. Kısırlıkta kesin çözümün en doğru adresinde hemen tedaviye başlayabilirsiniz.

Son Yazılar