Sperm Morfolojisi Neden Bozulur?

Sperm Morfolojisi Neden Bozulur?
Çocuk sahibi olmak isteyenlerin merak ettiği Sperm morfolojisi neden bozulur, çocuk sahibi olabilmede doğrudan etkili midir? Tedavi edilebilen pek çok cinsel rahatsızlık gibi sperm morfolojisi bozukluğu da tedavi edilebilen bir rahatsızlıktır ve her zaman çocuk sahibi olmaya engel değildir.


Sperm Morfolojisi Bozukluğu Nedir?

Sperm hücresinin baş ve kuyruk kısmının normal şekle sahip olmaması anlamına gelen sperm morfolojisi bozukluğu, çocuk sahibi olmaya engel değildir. Ayrıca sperm morfolojisi bozukluğundan dolayı çocuğun anormal bir şekle sahip olacağını düşünmek de büyük bir yanılgıdır.

Spermlerin hiçbirinin boyutu birbirine benzemez, birtakım değişiklikler söz konusu olabilir. Sperm, bazı durumlarda mutasyona uğramış da olabilir; bu yüzden her şekil bozukluğu sperm morfolojisi bozukluğu olarak değerlendirilemez.


Sperm Morfolojisi Neden Bozulur?

Baş kısmı normal boyutlarda ve oval, kafa ve kuyruk kısmı ile aynı ölçüde ama ince olan orta kısım, düzgün kenarlı kuyruk normal bir sperm morfolojisi için gerekli kriterlerdir. Spermin bu kısımlarında bir şekil bozukluğu varsa sperm morfolojisi bozukluğu teşhisi konur.

Sperm morfolojisi bozukluğu nasıl düzelir sorusunu sormadan önce sperm morfolojisinin analizi yapılmalıdır. Bazen doğru sonuçlar veremeyen semen analizi ve fertilite testinin dışında daha güvenilir olan Kruger testi  sperm morfolojisi hakkında bilgi verir. Bunun dışında, alanında uzmanlaşmış Embriyologlar laboratuvar ortamında hassas mikroskop ile yapılan testlerde de sperm morfolojisi bozukluğu tespit edilebilir.

Sperm morfolojisi bozukluğu teşhisi konanların A vitamini düzeyinin eksik olduğu tespit edilmiştir. A vitamini retinoik asite dönüşürse sperm oluşmasını sağlar. Hekim kontrolünde ve laboratuvar ortamında yapılan testlere göre sperm morfolojisi skoru % 14 ve üstü ise doğurganlık oranı artmakta, % 5 ve altı ise doğurganlık oranı azalmaktadır.


Sperm Morfolojisi Bozukluğu Tedavisi

Sperm morfolojisi oranı düşük çıkan kişilere başarı oranı yüksek olan mikroenjeksiyon yöntemi ile tüp bebek tedavisi yapılabilir. Mikroenjeksiyon tedavisinin dışında başarı oranını artıran destekleyici bir tedavi yöntemi olan Ozon Terapisi Sperm Morfolojisi bozukluğu olan kişilerde oldukça iyi sonuçlar vermektedir.


Sperm Morfolojisi Bozukluğu Tedavisi Ankara

Ankara Çankaya’daki Op. Dr. İlhami Atılgan kliniği, sperm morfolojisi bozukluğu ozon terapisi ile sperm şekli bozukluklarına alternatif ve bir çok hastada olumlu sonuç alınan bir tedavi sunmaktadır.

Son Yazılar