Tüp Bebek Aşamaları Nelerdir?

Tüp Bebek Aşamaları Nelerdir?
Çiftler tarafından en çok merak edilen tüp bebek aşamaları nelerdir, nasıl bir süreç yaşanılır konusundaki detayları yazımızda bulabilirsiniz. Bebek sahibi olmak isteyen çiftlerin korunmadan bir yıl boyunca cinsel birliktelik yaşamalarına rağmen, gebelik olmaması durumlarında tüp bebek tedavisine başvurulabilmektedir.

TÜP BEBEKTE ANNE KARNININ DURUMU VE BEBEĞİN HAFTA HAFTA GELİŞİM EVRELERİ.

Tüp bebek tedavisine başlamak için önemli kriter olarak kabul gören bir senelik zaman diliminin yanı sıra, evliliklerin geç yaşlarda gerçekleşmeye başlaması, gündelik yaşam kalitesi, stres, kullanılan ilaçlar gibi faktörlerin de önemli olduğu durumlar bulunmaktadır. Bu nedenle tedaviye başlamadan önce belirli aralıklarla çiftlerin tetkik yaptırmalarının da önemli olduğu unutulmamalıdır.


Tüp Bebek Tedavisi için Şartlar Nelerdir?

İlk şart olarak kabul gören korunmasız cinsel birleşme dışında da tüp bebek tedavisinin gerekli olduğu durumlar bulunur.
 • Kadınlarda her iki tüpte tıkanıklık olması
 • Erkeklerde sperm bozuklarının tespit edilmesi ve hareketli sperm sayısında düşüklük olması
 • Kadınların 38 yaşında ya da üzerinde olması
 • Tüp bebek tedavisinde önce farklı yöntemler uygulanmış olması başarısız sonuçların bulunması
 • Anne olmak isteyen kadınların daha önce endometrioma, yumurtalık kisti hastalıkları ve kanser nedeniyle yapılan operasyonlar sonucu yumurtalık fonksiyonun bozulması
 • Polikistik over hastalığı riski
 • Tekrarlayan düşük


Tüp Bebek Tedavisine Nasıl Karar Verilir?

Hekimler kendilerine başvuran çiftlerde tüp bebek tedavisine karar vermeden önce bazı tetkikler yapar.

Bu tetkikler arasında;
 • Anne adayının hormon düzeyi ölçülür.
 • Rahim ve yumurtalık yapısını gösteren ultrason filmleri çekilir.
 • Rahim ve tüplerin yapısını gösteren ve detaylı bilgi veren Rahim filmi(HSG) çekilir,
 • Baba adayının sperm kalitesi ölçülür, spermlerin sayısına bakılır.

Bu tetkiklerin sonucu aslında çiftin neden doğal yöntemler ile bebek sahibi olmadığını da hekime gösterir. Analizlerin sonucu aynı zamanda hekimin, tüp bebek tedavi yöntemine de karar vermesine katkı sağlar.


OZONLA GELEN TÜP BEBEK EVLİLİĞİ KURTARDITüp Bebek Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Bebek sahibi olmak isteyen çiftler için üç yöntem bulunur. Her üç yönteminde başarı oranının yüksek olmasında çiftlerin yaşam kaliteleri önemlidir. Tedaviden önce vitamin takviyeleri yapılabilir ve tamamlayıcı tedavi olan ozon terapisi uygulanabilir.
 • Yumurtlama Tedavisi – Klasik Ovulasyon İndüksiyonu(OI)

Normal adet döngüsünde kadın yumurtalıkları birer adet yumurta üretir. Yumurtlama tedavisi ile yumurtalıkların uyarılması sağlanır. Böylelikle yumurtalıklar birden çok kaliteli yumurta üretir. Erkeğin sperm kalite düzeyi de uygunsa normal yolla hamile kalınabilir.
 • Aşılama Tedavi Yöntemi – Intra Uterin Inseminasyonu(IUI)

Erkeğin spermlerin normal yolla yumurtaya ulaşamama durumunda ve sperm kalitesinin yeterli olmasına rağmen, yaş ve diğer uygulanan yumurta geliştirici yöntemlerin gebelikte yetersiz kalması durumunda uygulanan tedavi yöntemidir aşılama tedavi yöntemi. Bu yöntemde erkek spermlerinden hareketli olanlar seçilerek, rahim içerisine yerleştirilir. Hekimin uygun görmesi durumunda aşılama tedavi yönteminde yumurtlama ilaçları da kullanılabilir.
 • Fertilizasyon ve Mikroenjeksiyon Tedavi Yöntemi(ICSI&IVF)

Bu tedavi yöntemi, standart tüp bebek tedavisidir. Yumurtalar ilaçlar ile uyarılarak döllenmeye hazırlanır. Anestezi uygulanarak laboratuvar ortamında yumurtalar çıkarılır ve erkekten alınan kaliteli ve hareketli spermler seçilir ve yumurtaları döllemeleri sağlanır(IVF). Öte yandan, eğer sperm kalite düzeyi yeterli değilse döllenme sağlanamaz. Bu durumda da yumurtaların zarı delinir ve içlerine mikroenjeksiyon ile hareketli ve sağlıklı spermler yerleştirilir(ICSI). Dölleme olduktan sonra uygun yumurtalar ürer ve embriyo oluşur. Sağlıklı olan embriyolar rahim içerisine yerleştirilir ve işlem sonlandırılır.


Tüp Bebek Aşamaları Nelerdir?

Tüp bebek kısa protokol aşamaları ve uzun protokol olmak üzere tedavi yöntemine göre değişiklik gösteren bir sürece sahiptir. Kısa protokol adetin 2-3. günleri arasında ilk adımı atılan ve yaklaşık 2 hafta süren bir metoddur.

Genel uygulamalar açısından ise Tüp bebek tedavisi dört etaptan oluşur.
 • İlk bölümde yumurtalıklar, hormonal ilaçlar ile uyarılır. Adetin ikinci ya da üçüncü günü en idealidir hormonal ilaçların enjekte edilmesi için. Uyarılma evresi, yumurtalıkların hormonal ilaçlara verdikleri tepkiye göre sonlanır ve ortalama 8 -12 gün sürer .
 • Hormonal ilaçlar ile uyarılan yumurtalıklardan yumurtaların alınmasına geçilir ve yumurtalar anestezi uygulanarak anne adayından toplanır. Toplanan yumurtalar laboratuvarda güvenli şekilde saklanır. Erkekten de eş zamanlı sperm alınır.
 • Tüp bebek aşamaları yumurta toplama işleminden sonra laboratuvar ortamında  spermler ile yumurtalar döllenir. Döllenme sonrası embriyoların gelişimi an be an gözlenir.
 • Dördüncü etapta ise gelişen embriyolar anne adayının rahmine yerleştirilir. Dördüncü aşamadan sonra tüp bebek tedavisi aşamaları sonlanır ve gebeliğin elde edilip edilmediği gözlemlenir.


Tüp Bebek Tedavisi Ankara

Çiftler tarafından sıkça yöneltilen sorulardan biri de tüp bebekte en önemli aşama nedir olmaktadır. Tüp bebek tedavisinde en önemli aşama doktor seçimizi yaparak tedaviye başlamaya karar verdiğiniz andır. Son aşamaya kadar kendinizi endişeli, tedirgin hissetmek yerine inanç ve güvenle doktorunuzun tavsiyelerine uymaya başlamanız, bu motivasyonunuzu devam ettirmeniz oldukça önemlidir.
OZON TÜP BEBEK TEDAVİSİ
Tüp bebek aşamaları nelerdir
ve ne zaman tedaviye başlayabilirsiniz gibi tüm merak ettiğiniz konuları Op. Dr. İlhami Atılgan'a danışarak gidermeniz mümkün.
 • Tüp bebek tedavisinde başarı oranı yüksek olan ozonla tüp bebek uygulaması
 • Tüp bebek fiyatları 2019 yılı hakkında kapsamlı bilgi
için kliniğimize gelebilir veya telefonla bizleri arayabilirsiniz.

Son Yazılar