Tüp Bebek Başarı Oranı

Tüp Bebek Başarı Oranı
Çocuk sahibi olmak isteyen çiftlerde tüp bebek başarı oranı hangi faktörlere göre belirlenir? Tüm dünya genelinde tüp bebek tedavisine yönelik gerçekleştirilen onlarca yeni çalışmanın yegâne amacı anne ve baba adaylarının çocuk sahibi olabilme oranını arttırmaktır. Tedavi görenler ışığında elde edilen istatistiki bilgilere göre tüp bebek tedavilerinde başarı oranı ortalaması yüzde 35 ila 40 arasında seyrederken, hekimlerin ve ailelerin amacı ilk uygulamada başarılı tedaviyi elde edebilmektir.


Tüp Bebek Başarı Oranı Faktörleri

Tempolu hayatlar, stres dolu iş yaşamı hem erkeğin sperm kalitesini hem de kadının yumurtalık rezervini etkilerken aynı zamanda geçirilen hastalık ve operasyonlar; kötü alışkanlıklar da normal yolla veya tüp bebek ile çocuk sahibi olma oranını ciddi anlamda etkilemekte.

En önemli faktör ise bunların yanında anne adayının yaşıdır; çünkü tüp bebek tedavisine karar vermiş çiftlerde ilk yapılan analizlerde kadının yumurtalık rezervlerine bakılır. Kaliteli yumurtalar genç kadınlarda çok daha kolaylıkla elde edilir. Yaş ilerledikçe yumurtalık rezervinin sağlığı da düşmeye başlar. Yumurtalık rezervinin yanında erkeğin sperm kalitesi de tüp bebek başarı oranı için ciddi bir etkendir.

Tüp bebek tedavisinde yumurtalık rezervi ve sperm kalitesi gibi faktörlerde bir sıkıntı olmamasına rağmen birkaç kriter daha vardır; çiftlerin dikkat etmesi gereken. Olumlu düşünmek, stresten uzak tedavi sürecini atlatmak aynı zamanda eşlerin birbirlerine olan destekleri de başarı oranına ciddi anlamda etki eden faktörlerdendir.


Tüp Bebek Tedavisi için Önemli Faktörler

Tüp bebek tedavisini etkileyen faktörler özetle;
  • Kadının yumurtalık rezervi ve yumurta kalitesi
  • Erkeğin sperm sayısı ve kalitesi
  • Şeker hastalığı, obezite, guatr gibi rahatsızlıklar
  • Rahim içi operasyonlar
  • Stres


İlk Denemede Tüp Bebek Başarı Oranı

Tedavide hedef, her zaman ilk denemede başarılı gebelik elde edebilmektir. Öte yandan ilk denemede tüp bebekte başarısız olunması çiftleri umutsuzluğa düşürmemelidir. Birçok çift ikinci denemelerinde bebeklerini kucaklarına alarak evlat mutluluğunu yaşıyor. Çiftlerin birbirlerine olan sorumluluklarını unutmayarak desteklerini süreç boyunca sabırla devam ettirmesi gerekmektedir. Aynı zamanda tedavi boyunca hekimlerine karşı da açık sözlü olmalı ve güvenleri tam olmalıdır.


Tüp Bebek Tedavisi Ankara

Tüp bebek tedavisine yönelik çalışmalarıyla dikkat çeken Op. Dr. İlhami Atılgan’ın Ankara Çankaya’daki Kliniği’ne gelerek tedaviye başlayabilirsiniz. Tüp bebek tedavisine yönelik her sorunuzun cevabı için telefon numaralarımızdan bizleri arayabilir, randevu alabilirsiniz.

Son Yazılar