Tüp Bebek Bilinmesi Gereken Bilgiler

Tüp Bebek Bilinmesi Gereken Bilgiler
Çocuk sahibi olma konusunda başvurulan en önemli tedavi tüp bebek te bilinmesi gereken bilgileri anne ve baba adaylarının bilgisine sunuyoruz. Tüp bebek tedavisinde başarılı sonuç almanın desteklerinden biri de çiftlerin tedavi hakkında bilgi sahibi olmaları ve hekimlerine karşı merak ettikleri her türlü konuda danışabilmeleridir.


Tüp Bebek de Bilinmesi Gereken Bilgeler Nelerdir?

Bir çok farklı aşamadan oluşan tedavinin ana sürecinin çizildiği ve birçok hekime göre de en önemli aşama ise tüp bebek öncesi yapılan işlemlerdir. Bu ön muayene safhasında hem erkeğin hem de kadının geçmiş hastalıkları araştırılır, çiftin normal yolla çocuk sahibi olamama nedenleri detaylıca incelenir.

Tüp bebek tedavisine başlamadan yapılan görüşmede, çiftler arasındaki açık sözlülük ve doğru bilgileri uzmana aktarabilmek gerekmektedir. Çünkü hekimin önem verdiği konu başlıklarına, çiftlerin verdiği cevaplarının eksik veya yanıltıcı olması hem tedavinin seyrini hem de tedavi başarısını etkileyebilir. Çiftlerin bakış açısına göre önemsiz kalan detaylar aslında tüp bebek tedavi süreci için oldukça faydalı bilgiler içeriyor olabilir.


Tüp Bebek Sürecinde Analiz Aşaması

Ön görüşmenin ardından kadın ve de erkeğin detaylı ölçümleri ve laboratuvar testleri yapılır. Özellikle kadının yumurtalık ve rahminin sağlık durumuna erkeğin ise sperm kalitesine bakılır.

Kadının rahim filmi çekildikten sonra ayrıca rahim içinin incelenebildiği histeroskopi işlemi uygulanır. Ardından tedavinin seyri için faydalı bilgiler içeren; tiroit fonksiyon testleri, prolaktin hormon düzey analizi, kan ölçümü yapılır ve kan grubu tespit edilir. Aynı zamanda hekimin uygun görmesi durumunda hepatit ve HIV testlerini içeren serolojik testler de yapılır. Eş zamanlı olarak da erkek hastaya sperm analizi gerçekleştirilir. Bu analizden sonra da gerekirse üroloji uzmanı ile görüşme ayarlanarak yapılan sperm analizi değerlendirilir.


Tedavi Planına Karar Verilmesi

Hastalarla ilgili bulguların detaylarını barındıran sürecin ertesinde uzman doktorunuz tüm çıktılara bakarak tüp bebek tedavisinin ana planını çizer ve tedaviye başlar. Tedavi boyunca eşlerin birbirlerini desteklemesi ve tedavi sürecine olan güven, inançlarını yitirmemeleri gerekir.

Tüp bebek tedavilerinde iyileştirmeler ve gelişmeler neticesiyle çok sayıda aile çocuk sahibi olabilmektedir. Kimi çiftler ise birden çok kez deneme sonucunda bebeklerine kucaklarına alabilmektedir. Tedaviye karşı çiftler, umutlarını yitirmemeli birbirlerine karşı sorumluluk ve güvenlerini de eksik etmemelilerdir.


Tüp Bebek Tedavisi Ankara

Tüp bebek uygulamalarında destek tedavi yöntemleriyle, hipnoz, PRP, CGF ve özellikle ozon terapisi başarılarıyla pek çok ailenin yüzünü güldüren Op. Dr. İlhami Atılgan kliniğine gelerek detaylı bilgi alabilirsiniz. Tüp bebek bilinmesi gereken bilgiler ışığında tedaviye başlayabilir ve tüm süreçler hakkında merak ettiklerini uzman doktorumuza danışabilirsiniz.

Son Yazılar