Tüp Bebek Merkezi Ankara

Tüp Bebek Merkezi Ankara
Çocuk sahibi olmak isteyen pek çok çift uzun denemelerden sonra çocuk sahibi olamayınca Tüp Bebek Merkezi Ankara’daki kliniğimize gelerek çocuk mutluluğunu yaşamıştır. Çeşitli destekleyici tedaviler veya anneden alınan yumurtalarla babadan alınan spermin laboratuvar koşullarında döllenerek rahme konulması ile yapılan tüp bebek tedavisi oldukça iyi sonuçlar vermiştir.

 

Tüp Bebek Tedavisi

Doğal yollardan gebe kalamayan kadınların vücut dışı döllenme yöntemi ile hamile kalmalarına tüp bebek tedavisi denir. Tüp bebek metodu ile rahme konan embriyonun rahimde tutunması ve hamilelik testlerinin pozitif çıkması ile normal bir hamilelik süreci de başlamış olur. Bu bağlamda tüp bebek metodunun başarı ihtimali, kadının ürettiği yumurta sayısı ve erkeğin sperm kalitesi ile doğrudan ilişkilidir.


kimler tüp bebek yaptırabilirKimler Tüp Bebek Yaptırabilir?

Tüp bebek tedavisi almanın birtakım şartları vardır. 1 yıl boyunca korunmasız cinsel ilişki kurmalarına rağmen çocuk sahibi olamayan çiftler, tüp bebek merkezi kliniğimize başvurarak tedaviye başlayabilirler. Bundan başka 35 yaşını aşan, 6 ay boyunca korunmasız cinsel ilişki kurmasına rağmen hamile kalamayan kadınlar da kliniğimize başvurup tüp bebek tedavisi olabilirler.


Tüp Bebek Tedavi Süreci

Tüp bebek tedavisine karar verilen anne adayı, adet döneminin 2 ya da 3. günü hekime başvurmalıdır. Kliniğimizde,
 • LH
 • E2
 • FSH
 • TSH
 • Prolaktin
gibi testler yapılır ve sonuca göre adet döneminin 2. günü tedaviye başlanır. Bir aylık bir tetkik ve test sürecinden sonra emriyo transferine geçilir. Embriyo transferi oldukça önemlidir, bu yüzden anne adayı eğer çalışıyorsa izin alıp 3 gün boyunca dinlenmelidir.


Tüp Bebek Merkezi Ankara

Tüp bebek tedavisindeki her aşama, çiftin çocuk sahibi olabilmesi için son derece önemlidir. Toplamda 7 aşama vardır:
 • Anne ve Baba Adayının Sağlık Kontrolü: Anne ve baba adayı, içinde hormonal testlerin de olduğu genel sağlık kontrolünden geçirilir.
 • Doktorun Tedaviye Karar Vermesi: Tüp bebek merkezi kliniğimizde testlerin sonucuna göre tedaviye başlanıp başlanmayacağına karar verilir.
 • Folikül Uyarıcı Hormon Tedavisi (FSH): Bu aşama 2 haftadan daha kısa sürer. Anne adayının yumurtaları ilaç tedavisi ile uyarılır ve yumurtaların büyümesi sağlanır.
 • Foliküllerin Çatlatılması ve Yumurta Toplama: Tedavi için istenen büyüklüğe ulaşan yumurtalar çatlatılır, çatlatılan yumurtalar 34-36 saat sonra laboratuvar ortamında alınır. 20 dakika süren bu uygulama, her iki yumurtalığa da yapılır. Ardından anne adayı 24 saatlik bir dinlenme sürecine başlar.
 • Sperm Örneğinin Alınması: Baba adayı 3-5 gün cinsel perhiz uygular. Ardından babadan sperm örneği alınır. Eğer sperm örneği evden getirilecekse 40 dakika geçmeden spermler laboratuvara ulaştırılmalıdır.
 • Fertilizasyon: Laboratuvar ortamında her bir yumurta içerisine sperm hücreleri yerleştirilir ve 24 saatten kısa bir sürede döllenme olup olmadığı anlaşılır.
 • Embriyo Transferi: Tüp bebek için son aşamadır. Hormon takviyeleri de yapılarak döllenmiş yumurta anne rahmine yerleştirilir. Embriyo transferinden 10-12 gün sonra hamilelik testi yapılıp tüp bebek tedavisinin olumlu sonuç verip vermediği kontrol edilir.


Tedavi Sonrasında Neler Yapılmalıdır?

Bu aşamalardan sonra tüp bebek tedavi sürecinin başarılı bir şekilde devam edebilmesi gerekir. bu yüzden hamilelik testine kadar;
 • Cinsel ilişki kurulmamalıdır.
 • Hamam, havuz ve sauna gibi yerlere gidilmemelidir.
 • Anne adayı, kendisini zorlayıcı fiziksel aktivitelerden uzak durmalıdır.

 

Ankara Tüp Bebek Tedavisi

Tüp bebek merkezi Ankara Çankaya’daki Op. Dr. İlhami Atılgan kliniğine başvurabilir, gerekli olan tedaviye başlayabilirsiniz. Fiyat bilgisi için telefon numaralarımızı arayabilirsiniz.

Son Yazılar