Tüp Bebek Nasıl Yapılır?

Tüp Bebek Nasıl Yapılır?
Anne ve baba adayından laboratuvar ortamında alınan yumurtalık ve spermlerin döllendiği tüp bebek nasıl yapılır? 1978 yılındaki ilk uygulanmasıyla çığır açan ve halen gelişmeye devam eden tedavi yöntemleriyle onlarca çiftin umudu tüp bebek başarılı sonuçlarıyla tercih ediliyor ve çok sayıda anne ve baba adayını mutlu ediyor. Canlı spermin olmadığı durumlar olarak tanımlanan azospermi ya da sperm şekil bozuklukları (morfoloji) tanıları da dahil olmak üzere tüp bebek tedavisi oldukça umut verici gelişmeleri bizlere sunuyor.


Tüp Bebek Tedavisi Nedir?

Aslında doğal yöntemler ile arasında hiçbir fark yoktur tüp bebek tedavisinin. Tüp bebek tedavisiyle doğan bebekler ile normal yolla gebe kalınan bebekler arasında sağlık konusunda dahi fark bulunmamaktadır.

Bir yıl boyunca korunmasız cinsel birleşme eğer hamilelik ile sonuçlanmadıysa tüp bebek tedavisine başlanabilir.
Ayrıca aşağıdaki durumları da tüp bebek tedavisi için gerekli nedenler olarak sıralayabiliriz.
  • Kadının tüplerinde tıkanıklık olması.
  • Kadının yaş kriteri. Özellikle 38 yaş ve üstü durumlar tüp bebek tedavisi için geçerli yaş kriteridir.
  • Erkeğin canlı sperm sayısının düşük olması ve sperm şekil bozukluğunun tespiti.
  • Kadınlarda, geçmişte geçirdiği kist gibi hastalıkların yumurtalık fonksiyonunu olumsuz etkilemesi.
  • Birden çok düşük yaşanması.
Tüp bebek tedavisi kadından alınan yumurtaların ve erkekten alınan canlı ve sağlıklı sperm hücrelerinin laboratuvar ortamında döllenerek kadının yumurtalıklarına yerleştirilmesi işlemidir.


Tüp Bebek Nasıl Yapılır?

Tüp bebek tedavisinin farklı uygulamaları söz konusudur. Hangi uygulamanın yapılacağına ise ölçümlerden sonra yapılan analizlerle beraber hekim tarafından karar verilir. Özellikle canlı sperm sayısı ve tüplerin durumu bu süreci etkileyen önemli unsurlardandır.


Tüp Bebek Tedavi Aşamaları Nelerdir?Ayrıntılı Ultrason

Hekimin analizlerinden sonra tüp bebek aşamalarına geçilir. Bu nokta da çiftlerin en çok merak ettiği “tüp bebek nasıl yapılır?” sorusu hekimlere yöneltilir.
  • Klasik Ovulasyon İndüksiyonu
Halk dilinde yumurtlama yöntemi olarak da bilinir. Normal şartlarda bir yumurta üreten yumurtalıkların ilaçlar ile uyarılarak ikiden çok yumurta üretmesi sağlanır. Kaliteli yumurtalar elde edilir ve eğer erkeğin canlı sperm kalitesi yeterliyse bu tedavi ile normal yollarla da hamilelik yaşanabilir.
  • Intra Uterin Inseminasyonu
Aşılama yöntemi olarak da tabir edilen bu yöntem, eğer spermler normal yolla yumurtalıklara ulaşmıyorsa tercih edilir.  Sperm kalitesi yeterli olsa da spermlerin yumurtalıklara ulaşamamasının farklı nedenleri bulunabilir. Kaliteli spermler alınarak rahim içine enjekte edilen bir tedavi yöntemidir aşılama uygulaması.
  • Fertilizasyon ve Mikro Enjeksiyon Tedavi Uygulaması
Bu uygulama diğerlerinden farklı olarak cerrahi müdahale gerektirir. Yumurtalar alınır ve arından kaliteli spermler seçilerek, laboratuvar ortamında yumurtalara enjekte edilir ve dölleme işlemi sağlanır. Döllenen yumurta kadın rahmine yerleştirilir.


Tüp Bebekte Tamamlayıcı Uygulamalar ile Şansı Artırın

Konusunda Uzman Op. Dr. İlhami Atılgan’ın uygulamaları çok sayıda hekimin de dikkatini çekmektedir. Farklı ülkelere konuşmacı olarak davet edilen Atılgan, özellikle tüp bebek tedavisinde uyguladığı ozon terapisi uygulamalarını çok sayıda hekime aktarmaya devam etmektedir.  Siz de Op. Dr. İlhami Atılgan Kliniği’ne gelerek bu uygulamaları öğrenebilir ve tedavi sürecine başlayabilirsiniz.

Son Yazılar