Tüp Bebek Nedir Kısaca

Tüp Bebek Nedir Kısaca
Tüp bebek nedir kısaca bahsederek konunun bilinmesi gereken temel noktalarına değineceğiz ve aslında bir tedavi süreci olduğunu anlatacağız. Tüp bebek, kadından alınan yumurta ile erkekten alınan sperm örneklerinin laboratuvar ortamında döllendirilerek ana rahmine yerleştirilmesi sonucu elde edilen hamileliktir.
Laboratuvar ortamında işlem yapılması tedavi sürecinin son aşamasıdır. Bu aşamaya gelinceye kadar çeşitli testler ve ilaç tedavileri ile embriyo elde edilme olasılığı yükseltilmektedir.


Tüp Bebek Nedir Ve Nasıl Yapılır?

Tüp Bebek Nedir Kısaca açıkladıktan sonra tedavi aşamalarına değinebiliriz. Tüp Bebek Tedavisi için anne adayının yumurtalıkları ilaç yardımıyla uyarılır. Ultrason altında toplanan yumurtaların laboratuvarda döllenmesi sağlanır. Bu işlem sonucunda gelişen embriyolar, rahim içerisine yerleştirilerek ilerleyen süreçteki testlerle gebelik elde edilip edilemediği kontrol edilir.

Tüp bebek tedavisi nasıl yapılır sorusunu 5 aşamada özetleyebiliriz.
  1. Anne adayından adet döneminin 2-3. günü arasında hormon testi, vajinal ultrason, baba adayından sperm örneği ve rahim yapısını kontrol için histerosalphingografi kontrollerinin yapılması
  2. Kadın yumurtalıklarının ilaç tedavisiyle büyütülmesi
  3. Elde edilen yumurtaların anne adayından laboratuvara alınması
  4. Yumurtaların laboratuar koşullarında kendiliğinden döllenmesi (IVF) veya sperm ile birebir eşleme yapılması (ICSI)
  5. Son aşamada gelişim gösteren embriyoların anne rahmine yerleştirilmesi


Tüp Bebek İçin Erkekten Sperm Nasıl Alınır?

Tüp bebek tedavisinde anne adayının yumurta verme randevusunda baba adayının da sperm vermesi için muayenehaneye gelmesi istenir. Sağlıklı örnek alınabilmesi için 3-5 günlük cinsel perhiz tavsiye edilir.

Tedavide kullanılacak spermler özel hazırlanan sperm verme odasında, mastürbasyon ile  alınmaktadır. Özel tüp içerisinde teslim edilen sperm, hareketliliğine, sayısına göre incelenerek daha kaliteli olanların seçilmesi sağlanmaktadır.

Sperm sayısı yetersiz olan veya mastürbasyon yoluyla sperm alınamayan hastalarda TESE operasyonuyla, testisten parça alınarak meni elde edilmeye çalışılan yöntemler de uygulanabilmektedir.


Tüp Bebek Nedir Kısaca

Tüp Bebek alanında sayısız başarılarıyla ülkemizin en tecrübeli isimlerinden olan Op. Dr. İlhami Atılgan'ın Ankara Çankaya'da bulunan kliniğinden randevu alarak tedavi sürecinize başlayabilir, merak ettiklerinizi doktorumuza danışabilirsiniz.

Son Yazılar