Tüp Bebek Tedavi Yöntemleri

Tüp Bebek Tedavi Yöntemleri
Tüp Bebek tedavi yöntemleri arasında çiftlerin karşısına üç farklı uygulama çıkar. Bu uygulamalardan hangisinin çifte uygun olduğuna ise yapılan analizlerin sonuçlarıyla hekim tarafından karar verilir. Unutulmamalıdır ki; her üç yöntem de tüp bebek tedavisinde etkili ve yüksek başarı oranlarına sahip uygulamalardır.


Tüp Bebek Tedavi Yöntemleri

  • Yumurtlama Tedavisi – Klasik Ovulasyon İndüksiyonu
Tüp bebek tedavi yöntemleri arasındaki ilk olan yumurtlama tedavisinde, yumurtalıkların uyarılması esas alınır. Kadınların yumurtalıkları, adet dönemlerinde birer adet yumurta üretir; ancak bu tedavi yönteminde amaç, yumurtalıkların birden çok yumurta üretmesidir. Bu da yumurtalıkları hareket geçiren ilaçlar verilerek gerçekleştirilir. Yumurtalama tedavi yönteminin iki önemli unsuru vardır. Yumurtalıkların birden çok ve sağlıklı yumurta üretmeleridir. Eğer erkeğin sperm kalitesi de yeterli düzeyde ise normal yolla bile hamile kalınabilmenin de imkanı, yumurtlama tedavisinde bulunur.
  • Aşılama Tedavi Yöntemi – Intra Uterin Inseminasyonu
Erkeğin sperm kalitesinin yeterli olmasına rağmen, spermlerin yumurtaya ulaşamamaları halinde bu uygulama devreye girer. Spermlerin kaliteleri yeterli olsa bile; yaş ve yumurtaları geliştirmeye yönelik yapılan uygulamaların yetersiz kalabilir, bu durumda hekimleri aşılama tedavisine yöneltir. Bu uygulamada erkeğin sağlıklı spermleri analiz edilerek, hareketli ve canlı olanlar seçilir. Seçilen sağlıklı ve canlı spermler rahim içine yerleştirilir. Bu yöntemde hekim uygun görürse yumurtlama tedavisinde olduğu gibi yumurtalıkları harekete geçiren ilaçlar da kullanılabilir.
  • Fertilizasyon ve Mikroenjeksiyon Tedavi Yöntemi
İlk iki yöntemin başarısız olması durumunda, standart sayılan tüp bebek tedavisi aşamasına geçilir. Yumurtalıklar ve yumurtaların hareketlenmesi ve döllenmeye hazır gelebilmeleri için ilaçlar ile uyarılır. Döllenmeye hazır hale gelen yumurtalar, laboratuvar ortamında rahimden alınır. Bu, anestezi ile yapılan bir işlemdir. Alınan yumurtaların yanı sıra erkeğin sağlıklı spermleri de seçilir, yumurtaların döllenebilmesi için toplanır. Hareketli ve canlı spermlerin yumurtayı döllemesi amaçlanır. Öte yandan, bazı durumlarda döllenme gerçekleşmeyebilir. Bu durumda da yumurta içine, yumurtanın zarı delinerek spermler mikroenjeksiyon yöntemi ile yerleştirilir.

Tüp bebek tedavi yöntemleri aşağıdakileri göre karar verilir.
  • Kadın hormon düzeyi tetkikleri yapılarak, analiz edilir.
  • Ultrason filmleri çekilir ve HSG ile rahim yapısı incelenir, yumurtalıkların durumuna bakılır.
  • Sperm kalitesi ölçülür, hareketli ve canlı spermlere bakılır.


Tüp Bebek Tedavisi Ankara

Tüp bebek tedavisi günümüzde birçok ailenin yüzünü güldüren uygulamalarıyla çiftlerin bebek sahibi olmasına katkı sağlamıştır. Ozon Terapisi destekli tüp bebek tedavisi uygulamasını dünyada ilk olarak uygulayan ve başarılı sonuçlarıyla pek çok çiftin umut ışığı olan Op. Dr. İlhami Atılgan'ın Ankara Çankaya’daki Kliniği’ne gelerek tüp bebek tedavi yöntemleri ve aşamalarının tüm detaylarını fiyat bilgisi dahil öğrenebilirsiniz.

Son Yazılar