Tüp Bebek Tedavisi Kaç Gün Sürer?

Tüp Bebek Tedavisi Kaç Gün Sürer?
Doğal yolla çocuk sahibi olamayanlar için en başarılı sonuçları veren yöntem tüp bebek tedavisi kaç gün sürer? Hastanede yatmayı gerektirmeyen tedavi sonucu çiftlerin yüzleri gülüyor ve sağlıklı bebekler dünyaya geliyor. Her geçen de gün tıp dünyasındaki gelişmeler ve teknolojinin ilerlemesiyle birlikte yeniliklerin peşini bırakmadığı tüp bebek tedavisinin tüm aşamaları doktorunuzun protokol tercihine göre değişiklik gösterse de yaklaşık bir ay içinde sonlanır.


Tüp Bebek Tedavisi Aşamaları

Çocuk hayaliyle hekime başvuran çiftlerin ilk muayenesi aynı zamanda, tüp bebek tedavisinin de başlangıcıdır. Eşler bu ilk muayeneye birlikte katılırlar. Hekim belirli tetkikleri analiz eder ve eşlerin durumlarını inceler. Muayene esnasında tedavide hangi yöntemin uygulanacağına da karar verilir. Ardından kadının adet döneminin ikinci ya da üçüncü gününe rast getirilerek hormon ilaçları yumurtalıklara enjekte edilir.

Normal adet döngüsünde yumurtalıklar birer adet yumurta üretirken bu ilaçlar sayesinde birden çok sayıda sağlıklı yumurta elde edilmesi amaçlanır. Bundan sonraki aşama ise hormon ilaçları ile uyarılan yumurtaların toplanmasıdır. Toplama işlemi öncesinde hCG hormonu enjekte edilir. Enjeksiyondan yaklaşık 32 – 36 saat sonrasında yumurta toplanarak aşama sonlandırılır.

Toplanan yumurtalar, incelemenin ardından yaklaşık 4-6 saat sonrasında döllenme için hazırdır. Dölleme aşamasını ortalama 8-12 saat geçmesiyle döllemenin başarısı incelenir. Embriyo transferi ise yaklaşık 6 gün içerisinde gerçekleşir.  Tüm bu aşamalardan sonra gebelik testlerine sıra gelir. Belirli gün ve aralıklarla hekim kontrolünde gebelik testleri yapılır. Tüm bu işlemler yaklaşık bir aylık süre içerisinde tamamlanmaktadır.


Tüp Bebek Tedavisi Kısaca

Tüp bebek aşamaları uzun gibi gözükebilir; ancak eşlerin birbirlerine destekleri ile zorlanılmadan atlatılacağı unutulmamalıdır. Başarılı sonuçlarıyla çiftlerin umudu olan tüp bebek tedavisi özetle;
  • İlk muayene ile başlar ve bu ilk muayene bir gün sürer.
  • Hormonal ilaçların enjekte edilmesi ve kullanımları ise yaklaşık 10-12 gün sürer.
  • Yumurtaların toplanması yarım saat ya da bir saat içerisinde sonlandırılır.
  • Toplama işlemi takiben iki ya da üç gün içerisinde embriyoların rahim içerisine yerleştirilmesi beş dakikalık kısa bir işlem ile sonlandırılır.
  • Transferden 12 gün sonra sağlık kuruluşu gebelik testi için tekrar ziyaret edilir.
Tedaviye başlayan her çiftin en çok merak ettiği “tüp bebek tedavisi kaç gün sürer” sorusu tüp bebek tedavisindeki çiftlerin durumlarına göre değişiklik de gösterebilir; yukarıda maddelendirdiğimiz üzere tedavi süresi ortalama bir ay sürmektedir.


Tüp Bebek Tedavisi Kaç Gün Sürer?

Tüm aşamalarla ilgili detaylı bilgi almak ve ozon terapisi desteğiyle başarı oranı olumlu etkilenen tedavi uygulamalarından yararlanmak için Op. Dr. İlhami Atılgan Kliniği’ne gelebilir ve tüp bebek tedavisi için randevu alabilirsiniz.

Son Yazılar