Tüp Bebek Tedavisinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Tüp Bebek Tedavisinde Dikkat Edilmesi Gerekenler
Bebek sahibi olmak isteyen çiftlerin, tüp bebek tedavisinde dikkat edilmesi gerekenler hakkında bilgi sahibi olması gerekir. Tedavi sürecinde çiftlere hekimler başta olmak üzere hem sevdiklerinden hem de yakınlarından destek sağlanır. Yine de tedavideki en önemli unsur; çiftlerin partnerlerine karşı sorumlulukları olduğunu unutmadan birbirlerine destek vermeleri şarttır. Çiftlerin aynı zamanda, tedavi boyunca bilmeleri ve dikkat etmeleri gereken bazı detaylar bulunur.


Tüp Bebek Tedavisinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Tüp Bebek Tedavisine Karar Verme Aşaması doktor kontrolüne gitmeniz için engel olmamalı. Hekimler, bir sene boyunca korunmasız birliktelik yaşanmasına rağmen gebelik yoksa tüp bebek tedavisi için uygun koşulların sağlandığına karar verebilir. Elbette tüp bebek tedavisine başlamadan önce de çiftlere bazı tetkikler yapılır. Aşılama tedavisine mi yoksa tüp bebek tedavisine mi ihtiyaç olduğu araştırılır.
Örneğin 15 milyon sperm gebe kalmada etkin rol üstlenir. Eğer bu rakam beş milyonun altındaysa, tüp bebek tedavisi önerilir. Bunun yanında, sebebi açıklanamayan kısırlıkta yani infertilite de çiftler için çeşitli tedavilere başvurulması gereken bir nedendir.
  • Tüplerde tıkanıklık bulunması,
  • Aşılama gibi diğer tedavilerde başarılı sonuçlar alınamamışsa,
  • Hormonal bozukluklar var ise

tüp bebek tedavisine başlamak için diğer başlıca nedenlerdir.


Tedavi boyunca stres yaratan her şeyden uzak durulmalı

Tetkiklerin ardından hekimin tüp bebek tedavisine karar vermesiyle artık süreç başlamıştır. Tüp bebek tedavisiyle bebek sahibi olmak da normal yolla gebe kalma arasında hiç fark olmadığının farkına varılması gerekir. Tedavi başlayınca da süreci normal karşılamalı, stres ve olumsuz düşüncelerden uzak durulmalıdır. Temiz havada bol bol yürümek, düzenli egzersiz yapmak ve sağlıklı beslenmek tüp bebek tedavisi için hem anne adayını hem de baba adayını rahatlatır. Üstelik, hekim tarafından aktarılan tüm öneriler bu süreçte dikkate alınmalıdır. Özellikle vitamin takviyesi es geçilmemelidir.


Eşlerin birbirlerine desteği şart

Hem anne adayının hem de baba adayının tüp bebek tedavisi süresince birtakım görevleri ve sorumlulukları vardır. Baba adayının en büyük görevi ise eşine bol bol destek olmasıdır. Her olumsuz durumunun hayatta telafisi olduğu gibi tüp bebek tedavisinin de telafi olduğu unutulmamalıdır. Baba adayları sürecin başarısız sonuçlanması durumlarını düşünmemeli, eşi ile tam iletişim halinde kalmalı ve onu yüreklendirmelidir. Tüp bebek tedavisi ilk denemede başarısız sonuçlansa bile üç ay sonra tekrar edilebilmektedir.


Tedavi normal bir süreçtir

Günümüzde onlarca çift dünyanın dört bir köşesinde tüp bebek tedavisiyle çocuk sahibi olmaktadır. Normal gebelik ile tüp bebeğin tek farklı; tüp bebek tedavisinde yumurta ve spermin laboratuvar ortamında döllenmesidir. Süreçte eşlerin kendi yumurtaları ve spermleri kullanılır. Üstelik dünyaya gelen bebeklerinde normal yolla gebe kalan çiftlerin bebeklerinden hiç bir farkları da yoktur.


Sağlıklı beslenme önemli

Aslında sadece tüp bebek tedavisi için geçerli değil aynı zamanda, gündelik hayatlarımız için de sağlıklı beslenmek önemlidir. Tüp bebek tedavisindeki çiftlerin yedikleri ve içtiklerine muazzam dikkat etmelidir. Asitli içecekler, fast-food ve abur cuburlar yerine daha doğal içerikli besinler tüketilmeli ve günde en az iki litre su içilmelidir.

Tüp bebek tedavisinde dikkat edilmesi gerekenler başta olmak üzere başarılı uygulamaları ve sonuçlarıyla öncü olan Op. Dr. İlhami Atılgan Kliniğine gelebilir ve tüm detayları 

Son Yazılar