Tüp Bebek Tedavisinde Kullanılan İğneler

Tüp Bebek Tedavisinde Kullanılan İğneler
Her tedavideki iğne dozları ve kullanım zaman aralıklarının önemi, tüp bebek tedavisinde kullanılan iğneler için de geçerlidir. Özellikle enjeksiyonların zamanı sıkı denetime tabi tutulmalı, hekim ve hasta arasında iletişim her daim sürdürülmelidir. Oldukça zahmetsiz ve kolay yapılabilen tüp bebek tedavi iğneleri anne adaylarını ilk adımda korkutsa da detaylı ve doğru anlatımla süreç çok daha kolay atlatılır.


İğne Kelimesi Tedirginlik Oluşturur

Hayatında ilk defa eline iğne alan ve kendisine belirli aralıklarla enjeksiyon yapması beklenen hastaların tedirginlik yaşaması çok normaldir. Tüp bebek iğnelerinin kullanımının titizlikle aktarılması ise hem bu tedirginliğe çare olur hem de anne adayının sorularını ve endişelerini bitirir. Öte yandan; hekim tarafından iğne ve tedavinin seyri hakkında bilgilendirilen hasta da mutlaka sürecin her adımında uzmana karşı dürüst, açık sözlü olmalıdır.

Tüp bebek iğneleri tedavinin 10-14 günlük dönemini kapsayan ovülasyon indüksiyonu(yumurtayı büyütme) döneminde yapılır. İğnenin dozajı bu süreçte kritik önem taşır. Hekim yapılan enjeksiyonları takip etmeli hastanın yanlış dozaj kullanımı durumlarında eğer gerekli görürse çok geç kalmadan duruma müdahale edilmelidir.

Dozajına dikkat edilmesi gereken yumurta çatlatma enjeksiyonu olan HCG’nin yanlış uygulaması, yumurtanın erken çatlamasına neden olabilir. Bu sebeple dozaja ve enjeksiyon saatine çok dikkat edilmelidir. Her ne kadar anne adayına enjekte edilen ilaçlar olsa da baba adayının da süreçte sorumluluğu bulunur. Eşine süreçte her zaman yardım etmeli, o da iğne saatlerini titizlikle takip ederek, gerektiğinde doktora bilgi vermelidir.


Tüp Bebek Tedavisinde Kullanılan İğneler

  • Yumurta büyütme iğnesi: birden fazla sağlıklı yumurtanın elde edilmesi için önemlidir.Tüp-Bebek-İğnelerinin-Yan-Etkileri
  • Gonal F-merional-menopur iğnesi: Yumurta büyütme de kullanılır.
  • Cetrotide iğnesi: Sağlıklı yumurtaların kontrolsüz şekilde çatlamasını engeller. Tedavinin başlangıcından 6 gün sonra kullanılır.
Enjeksiyonlar oldukça kolaylaştırılmış durumdadır. Aynı zamanda tüp bebek iğneleri anne adayına herhangi acı vermez.


Tüp Bebek İğnelerinin Yan Etkileri

İğnelerin yan etkileri nadiren ve anne adayını zorlamayacak şekilde ortaya çıkabilir.
  • İğnenin yapıldığı bölgede kısa süreli kızarıklık ve tahriş oluşumu gözlenebilir.
  • Baş ağrısı hissedilebilir ya da göğüslerde hissiyat artabilir.
  • İştah değişikliği oluşabilir, vücutta su tutma ve buna bağlı olarak ödem ve kilo artışı gözlenebilir.

Hafif, orta ve şiddetli şekilde gözlenebilen Yumurtalıkların Aşırı Uyarılma Sendromu (OHSS) ise karın ağrısı, mide bulantısı, karında şişlik, kusma gibi etkilerle ortaya çıkar. Hekim kontrolünde dinlenme ve ilaç tedavisiyle süreç atlatılır. Oldukça nadiren görülen şiddetli OHSS durumlarında hastanede kalış gerekebilir.


Tüp Bebek Tedavisi Ankara

En gelişmiş tüp bebek tedavi yöntemlerine sahip Op. Dr. İlhami Atılgan Ankara Çankaya’daki Kliniği’nde tüp bebek tedavisinde kullanılan iğneler hakkında çok daha detaylı bilgi edinebilir ve tedavi ile ilgili merak ettiklerinizi uzman doktorumuza danışabilirsiniz.

Son Yazılar