Tüp Bebek Tedavisiyle İlgili Doğru Bilinen 12 Yanlış

Tüp Bebek Tedavisiyle İlgili Doğru Bilinen 12 Yanlış
Bugünkü yazımızda Tüp Bebek Tedavisiyle İlgili Doğru Bilinen 12 Yanlış hakkında bilinmesi gerekenleri bir araya getiriyoruz. Çağın tedavisi tüp bebek ile her gün onlarca aile bebek sahibi oluyor, kimi çiftler yıllar süren hasretlerine son verebiliyor.

Günümüz koşullarında; kadınların bebek sahibi olma yaşının ilerlemesi, genetik faktörler, sigara, alkol, stres gibi dış faktörlerin hem anne hem de baba adayının hormonal ve fizyolojik sağlığını etkilemesi nedeniyle tedaviye başvuran çift sayısı giderek artmakta.

Teknolojinin ilerlemesiyle birlikte Tıp Dünyası’ndaki son gelişmeler, tüp bebek uygulamalarını çok daha dikkat çekici ve umut verici boyutlara ulaştırıyor. Başarı oranı yüksek tüp bebek tedavisine yönelik pek çok kişinin doğru kabul ettiği yanlış bilgiler de bulunuyor. Yanlış bilgiler nedeniyle ise çok sayıda çift hekime başvurmaktan çekiniyor, yanlış inanışlar tedavi sürecini de olumsuz etkileyebiliyor. Toplum arasında Tüp Bebek Tedavisiyle İlgili Doğru Bilinen 12 Yanlış inanışın doğruları nelerdir?

 

 Tüp bebekte ikinci tedaviler başarılımıdır?1- Tüp bebekte ikinci tedaviler başarılımıdır?

Hekimler çiftlerin ilk tüp bebek denemelerinde başarılı sonuca ulaşmalarını amaçlar. Bu nedenle de yapılan ön analizler sonucunda çift için en doğru tedavi yöntemine karar verilir. Yapılan çalışmalar, ilk dört tedavinin başarı oranının birbirlerine yakın olduğunu gösterir. Dördüncü denemeden sonra ise başarı oranı azalmaktadır.

 

2- Tüp bebek tedavisi sonrası uzun süre dinlenmek ve yatmak gereklimidir?Tüp bebek tedavisi sonrası uzun süre dinlenmek ve yatmak gereklimidir?

Bu doğru bilinen yanlışın temel inanışı, embriyonun transferden sonra rahimde tutunabilmesi için yatmanın gerekliliğidir. Tamamen yanlış bir inanıştır. Özellikle embriyonun transferinden sonra tedavi süreci sonlandırılır. Bu süreçten sonra yapılması ve dikkat edilmesi gereken her önemli nokta için mutlaka hekimin önerileri dikkate alınmalıdır.

 

3- Tüp bebek tedavisinde her zaman çoğul gebelik gözlenir

Çoğul gebelik oranının tüp bebek tedavisinde arttığı gerçektir. Öte yandan 2010 yılında yayınlanan yönetmelikle birlikte durum değişti. Tedavide; 35 yaş altı kadınlara tek embriyo transferi sağlanırken, diğer anne adaylarına en fazla iki embriyo transferi gerçekleştirilmektedir. Bu sayede tüp bebek tedavisinde her zaman ikiz ya da üçüz gebelik gözlenmemektedir.

 

4- Tedavi oldukça zor ve ağrılı bir süreçtir.

Her uygulamada olduğu gibi tüp bebekte de hekimler hastalarının konforunu ve süreçteki durumlarını gözetirler. Tedavideki iğne sayıları azaldığı gibi süre de kısaltılmıştır. Üstelik komplikasyonlara yer olmayan haplar ile de tedavi yürütülebilmektedir. Bu sayede hem anne hem de baba adayı için süreç zor olmaz aynı zamanda yapılan işlemlerde ağrı ya da acı hissetmezler.

 

5- Dölleme işlemi sırasında başka çiftin sperm ya da yumurtaları karışabilir

Uygulamanın yapıldığı her laboratuvar ve sağlık merkezi belirlenmiş kurallar çerçevesinde süreçleri ilerletmekle yükümlüdür. Üstelik bu tür karışıklıkların olmaması için de süreçler tek kişinin kontrolünde olmayıp, insan hatasını sıfır olacak düzeye indirgenir. Her bir laboratuvarda, sperm ve yumurtalıkların saklandığı bölümler, özel kameralar ile takip edilir.


6- Embriyoların daha sonra kullanılmak üzere dondurulması işe yaramaz

Tüp Bebek Tedavisiyle İlgili Doğru Bilinen 12 Yanlış arasında en çok dillendirilenlerden biri de embriyo dondurma işlemi hakkındadır. Kadın ve erkek yaşı gebeliklerde önemli faktörlerdendir. Gebelik şansını yitirmek istemeyen çiftlerin de embriyolarını dondurması sön dönemlerde sıklıkla başvurulan yöntemlerdendir. Dondurulan embriyolar hastaya, ileride bebek sahibi olmak için şans tanırken aynı zamanda dondurma işlemini de Tıp Dünyası her geçen gün yeni gelişmeler ve çalışmalarla geliştirmektedir.


Tedavideki hormonal uygulamalar, dengeyi bozar ve aşırı duygusallık yükler7- Tedavideki hormonal uygulamalar, dengeyi bozar ve aşırı duygusallık yükler

Kadın her adet döngüsünde normal şartlarda bir yumurta üretir; ancak tüp bebekte hekimlerin bu sayıdan daha fazla yumurtaya ihtiyacı olduğu gibi yumurtaların sağlıklı olması da gereklidir. Kadın normal adet döneminde eğer depresif hissediyorsa kendisini, yumurtaların sağlıklı şekilde olgunlaşmasına izin veren fertilite ilaçlarının etkisi de aynı olacaktır. Anne adayının hayat kalitesini düşüren herhangi yan etkisi bulunmamaktadır.


8- Tüp bebek erken menopoza yol açar

Tüp Bebek Tedavisiyle İlgili Doğru Bilinen 12 Yanlış bilgiden bir diğeri de erken menopoz korkusudur. Tedavi süresince kullanılan ilaçlara yönelik yanlış yorumlardan dolayı bu tür bir fikre kapılabiliyor hastalar. Tüp bebek tedavisinin erken veya geç menapoza dair bir etkisine rastlanmamıştır.


9- Tedavi sayesinde doğan bebeklerde sakatlık ve hastalık gözlenme oranı yüksektir

Normal yolla hamile kalınmasıyla, tedavi sonucunda oluşan gebelik arasında hiç fark yoktur. Doğan bebeklerde de herhangi fark bulunmaz. Tüp bebek tedavisinin her uygulamasında da embriyo ve spermler laboratuvar ortamında döllenmez. Yapılan ön analizler çerçevesinde kimi çiftlerde sadece ilaçla tedavi ile de bebek sahibi olabilmektedirler.
 

10- Sperm hücresi bulunmayan erkeklerde tedavi başarısız olurSperm hücresi bulunmayan erkeklerde tedavi başarısız olur

Tedavide mikroskop altında erkeğin sağlıklı ve canlı sperm hücreleri araştırılır; ancak kimi zaman canlı sperm hücresi bulanamayabilir. Bu gibi durumlarda sperm bulma yöntemleri uygulanır. Mikro TESE sayesinde sperm hücreleri bulunarak dondurulur. Bu sağlıklı ve canlı sperm hücreleri tüp bebek tedavisinin başarılı olmasını sağlar.
 

11- Tüp bebek uygulamalar yumurtaları tüketir

Her kadın, adet döngüleri boyunca yumurta üretmeye devam eder. Tedavide ise üretilen yumurtalara verilen ilaçlarla uyarılır ve bu ilaçların yumurta üretimine dair herhangi yan etkisi bulunmamaktadır.
 

12- Tüp bebek tedavisinin başarı oranı %100’dür

Her tedavide olduğu gibi tüp bebek yöntemlerinde de başarısız olma ihtimali bulunur. Gelişen uygulamalar sayesinde bu oran oldukça düşük kalır. İlk denemedeki başarısızlık çiftleri yıldırmamalıdır ve uzman doktorlarının görüşü doğrultusunda tekrar deneme yapılabilmektedir.

Tüp bebek tedavisinde ozon terapisi uygulamalarıyla öncü çalışmalara imza atan Op. Dr. İlhami Atılgan, tüp bebek başarı oranının oldukça düşük olduğu sperm morfoloji bozukluğu hastalarında dahi umut verici sonuçlar elde etmektedir. 

 

Son Yazılar