Tüp Bebek Transfer Sonrası

Tüp Bebek Transfer Sonrası
Tüp Bebek tedavisinin son aşaması olan tüp bebek transfer sonrası anne ve baba adaylarının heyecanla sonuçları merak ettiği bir dönemdir. Son aşama için laboratuvar ortamında sağlıklı spermler ile döllenen yumurta rahime yerleştirilir ve ardından da hem anne hem de baba adayının bekleyişi başlar. Tüp bebek transferi ardından anne adayı neler yaşar, onu ne gibi zorluklar ve hamilelik belirtileri bekler? Her şeyden önce stresten uzak, dinlenilmesi gereken bir dönem için anne adayı kendine çok iyi bakmalı, sevdikleri ise yardımcı olmalı ve onu desteklemelidir.


Umut Kaynağı Tüp Bebek Tedavisi

Çiftlerin merakla bekledikleri hamileliğin gerçekleşmemesi nedeniyle kısırlık teşhisi konulmasıyla tüp bebek tedavisine başlanır. Bu süreç eşlerin birbirlerine güvenleri ve destekleri ile devam eder. Sağlıklı spermler ile yumurtaların döllenmesi ve rahim içine embriyonun transferiyle gebelik elde edilmesi beklenir. Sıra döllenen embriyonun rahimde tutunmasına gelir. Bu evrede de gözlemlenmesi gerekenler ve yapılması gerekenler bulunur.


Tüp Bebek Transfer Sonrası Dinlenme ve Yatış Pozisyonları

Tüp bebek transfer sonrası tuvalet ihtiyacı embriyo transferinin ilk 20 dakika sonrası giderilebilir, daha sonrası için de sakınca yoktur. Anne adaylarının transfer sonrası en çok merak ettiği diğer konuda “transferden sonra kaç gün dinlenmeli” sorusudur. Normal şartlarda tüp bebek transfer sonrası yarım saat dinlenmek yeterli olmaktadır; ancak hekimin uygun görmesi durumunda da dinlenme süresi uzatılabilmektedir.

Kulaktan dolma bilgilerle “mutlaka uzun süre yatılıp dinlenmeli” yorumları uzman görüşü olmadıkça dikkate alınmamalıdır ve hekimin tavsiyeleri uygulanmalıdır. Özetle transferden sonra yatmayanlar olabileceği gibi dinlenmesinin çok daha uygun olabileceği anne adayları da vardır.
Hastalar tarafından sıkça merak edilen diğer bir konu da tüp bebek transfer sonrası yan yatmak gerekir mi olmaktadır. Dinlenme ve yatış pozisyonları hakkında en doğru bilgiler için yine hekimlere danışılmalıdır.


Tüp Bebek Sonrası Tutunma Belirtileri Nelerdir?

Embriyonun transferi rahime gerçekleştikten sonra bir ile beş gün içerisinde  rahim duvarına embriyonun tutunması beklenir.
Anne adayı bireysel gözlemiyle de tutunma belirtilerini anlayabilir.
  • Mide bulantıları ve kramplar,
  • Adet olamama,
  • Göğüslerde aşırı hassasiyet,
  • Lekelenme,
Bir çok anne adayında tüp bebek sonrası tutunma belirtileri olarak bilinir.


Tüp Bebek Transfer Sonrası Gebelik Belirtileri Ne Zaman Başlar?

İlk beş gün içerisinde tutunması gerçekleşen embriyonun, yaklaşık 12 gün içerisinde de hamilelik testi(HCG) yapılabilir. Eczaneden de alınabilen gebelik testlerinin sonuçlarının pozitif çıkması durumunda ise iki hafta sonra da ultrason kontrolüne gidilebilir. Hamileliğin olduğuna kesin kanıt ise ultrason görüntüleridir. Hekimin ultrason görüntülerinde hamilelik kesesini görmesi yeterli olmaktadır bu süreçte.


Endişe Veren Durum: Tüp Bebek Transfer Sonrası Kanama

Tüp bebek tedavisinde, embriyo transferi ardından hafif şiddetli luteal faz kanaması olarak tıp literatüründe yer bulan kanamalar olabilmektedir.  Luteal faz kanaması embriyo transferinden sonra gebelik testine kadar olan süreçte görülebilir ve bu kanama anne adayı için oldukça endişe vericidir. Bu kanamalar, tedavinin başarısız olduğu ile ilişkilendirilse de aslında luteal faz kanamasını yaşamasına rağmen bebek sahibi olan anne adayları vardır.


Tüp Bebek Sonrası Yenmemesi Gerekenler

  • Pastörize edilmemiş taze süt ve süt ürünleri tüketilmemelidir.
  • Alkol ve yüksek kafein içerikli içecek ve besinlerden uzak durulmalıdır.
  • Sigara içilmemelidir.
  • Suni tatlandırıcılardan uzak durulmalıdır.
  • Çay ve kahve aşırı tüketilmemelidir.


Tüp Bebek Tedavisi Ankara

Sadece tüp bebek transfer sonrası için değil tedavinin başından sonuna kadar en uygun yöntemlerin merkezi Op. Dr. İlhami Atılgan Kliniği’ne randevu kaydı oluşturabilirsiniz. Ozon terapisi ve nöral terapi gibi destek uygulamalarla başarı oranı yükselen tüp bebek tedavileri için detaylı bilgi almak için telefon numaralarımızdan bizleri arayabilirsiniz.

Son Yazılar