Tüp Bebek Transfer Sonrası Dinlenme

Tüp Bebek Transfer Sonrası Dinlenme
Umutla beklenen, olması için tüm yollar denenen, zaman ve para harcanan tüp bebek tedavisinin son safhası olan tüp bebek transfer sonrası dinlenme, pek çok çiftin merak ettiği hususlardan biridir. Bu dönemde çok hassas olan anne adayı, çocuğuna sağlıklı bir şekilde kavuşmak için elinden ne gelirse yapmak ister. Laboratuvar ortamında sağlıklı spermler ile döllenen yumurtanın rahime konması ile başlayan heyecanlı bekleyiş sonrasında neler yapılmalıdır?


Tüp Bebek Transfer Sonrası Dinlenme Gerekli midir?

Döllenen yumurtanın rahime yerleştirilmesinden sonra yumurtanın rahimde tutunması, oldukça önemli bir husustur. Bunun için alınması gereken tedbirler ve uyulması gereken kurallar vardır. Tüp bebek transfer sonrası dinlenme süresi genellikle yarım saattir. Ancak anne adayının durumuna ve hekimin takdirine göre süre bir miktar uzatılabilir. Yani tüp bebek transfer sonrası dinlenme süresi, bireyin durumuna göre değişiklik arz eder. Ayrıca yatış pozisyonu da bireyin özel koşullarına göre belirlenir. Yatış pozisyonu için de hekimin uyarıları son derece önemlidir.


Tüp Bebek Transfer Sonrası Spor

Tüp bebek transfer sonrası spor yapmakla alakalı kesin bir bulgu bulunmamaktadır. Ancak şu bir gerçektir ki tüp bebek tedavisi gören bir anne adayının mümkün olduğu kadar kendisini fiziksel olarak yormaması gerekmektedir. Bu bakımdan anne adayı tüp bebek transfer sonrası dinlenme döneminde yoğun, ağır, kendisini yoracak herhangi aşırı bir fiziksel aktivite içerisine girmemelidir. Tüp bebek transfer sonrası dönemde en güzel spor, günlük 30 dakikayı aşmayacak kısa ve hafif tempolu yürüyüşlerdir.


Tüp Bebek Transfer Sonrası Çalışma İzni

Tüp bebek transfer sonrası dinlenme döneminde işyerinden izin alıp eve kapanmasına gerek yoktur. Çalışmak, anne adayının motivasyonunu artırır. Özellikle çalışma ortamı anne adayının dinamik ve enerjik olmasını sağlıyorsa izin almaya gerek bulunmamaktadır. Ancak eğer çalışma ortamında stres varsa, anne adayı yaptığı işten keyif almıyorsa ve olumsuz etkileniyorsa elbette izin alıp dinlenebilir.


Tüp Bebek Transfer Sonrası Cinsel İlişki

Daha önce, tüp bebek transfer sonrası cinsel ilişki kurmanın bebeğin anne rahminde tutunmasını engellediği, orgazm sırasında meydana gelen rahim kasılmalarının rahim içi baskıyı artıracağı, bu yüzden de bebeğin tutunamamasına neden olacağı düşünülürdü. Oysa yapılan çalışmalar göstermiştir ki tüp bebek transfer sonrası cinsel ilişki kuran kadınların rahminde bebekleri daha kolay tutunmaktadır. Bunun sebebi ise erkeğin menisi ile bebeğin rahimde tutunmasına yardımcı olabilmesidir.


Tüp Bebek Tedavisi Ankara

Tüp bebek tedavisinde başarısını pek çok hastanın bebek sahibi olması ile kanıtlayan Op. Dr. İlhami Atılgan Ankara Çankaya’daki kliniğine başvurup randevu kaydı oluşturabilirsiniz. Ozon terapisi ve nöral terapi gibi destek uygulamalar ile tüp bebek sahibi olma şansınız daha da artmaktadır.

 

Son Yazılar