Tüp Bebek Yöntemi

Tüp Bebek Yöntemi
Tüp bebek yöntemi, çeşitli tedavi aşamaları sonrası laboratuvar koşullarında sperm hücresi ile yumurta hücresinin döllenmesi işlemidir. Gebelik oluşmasının ardından yitirilmesi sorunları da dahil olmak üzere 35 yaş ve üzerinde 6 ay; daha genç ebeveyn adaylarında 1 yıl korumasız ilişkiye rağmen gebelik elde edilememesi durumunda doktorunuzun kararına göre uygulanabilmektedir. 

Çocuk sahibi olmak isteyip de çeşitli şartlardan dolayı olamayanlar için umut olan tüp bebek yöntemi, bilimsel gelişmelerin ışığında ciddi derecede olumlu sonuçlar vermiştir. Op. Dr. İlhami Atılgan ozon tedavisinin tüp bebek hastaları üzerindeki olumlu etkisini keşfetmiş ve dünya genelindeki meslektaşlarıyla bu bulguları paylaşarak yeni bir kapı aralamıştır.  


Tüp Bebek Yöntemi Nedir?

Tüp bebek tedavisi, doğal yoldan gebe kalınamaması durumunda, doktorunuzun tetkikler sonucu karar vermesiyle uygulanır. Vücut dışı döllenme olarak da bilinen tüp bebek metodu ile tedavi, embriyonun anne rahminde tutunması ve hamilelik testlerinin pozitif çıkmasından sonra normal hamilelik sürecindeki gibi devam eder.


Tüp Bebek Tedavisinin Başarı Oranı

Tüp bebek tedavisinde başarı şansı,
  • Anne adayının ürettiği yumurta sayısı
  • Baba adayının sperm sayısı ve kalitesi
ile doğrudan bağlantılıdır. Yumurtalıklara verilen ilaçlar sayesinde uyarılan yumurtaların büyümesi sağlanır. Bu iki olgunun dışında hekim kontrolü ile gerçekleşen süreçte ciddi bir özverinin de bulunması gerekir. Her şeyden önce erkek ve kadın bu tedavi sürecinde birbirlerine destek olarak moralli atlatmaları gerektiğini unutmamalıdır. Ozon terapisi ve diğer olumlu süreçler ile ilgili detaylı bilgi için kliniğimizi arayabilirsiniz.


Hangi Kişiler Tüp Bebek Yaptırabilir?

Bir yıl süresince korunmasız cinsel ilişki kurmalarına karşın normal yollarla çocuk sahibi olamayan çiftlerin tüp bebek yöntemi ile çocuk sahibi olmak için hekime başvurmaları gerekmektedir. Ayrıca 35 yaş ve üzere kadınlar, korunmasız cinsel ilişkiye rağmen 6 ay boyunca hamile kalamıyorlarsa kliniğe başvurabilirler. Aynı şekilde gebelik elde edilmesine rağmen sağlıklı bir şekilde sonuçlandırılamıyorsa da uzman doktordan yardım alınması gerekmektedir.

Bu durumda olan anne adayı adet döneminin 2. ya da 3. günü hekime başvurmalı; LH, E2, FSH, TSH, Prolaktin testlerine tabi tutulmalıdır. Bu testlerin sonucuna göre tüp bebek kararı verilirse adetin 2. günü tüp bebek hazırlık aşaması için enjeksiyon uygulamasına başlanabilir.


Tüp Bebek Tedavi Süreci

Genel itibarıyla 1 aylık bir tetkik ve test sürecini kapsayan tüp bebek tedavi sürecinde en önemli aşama embriyo transferinin yapılacağı gündür. Eğer anne adayı çalışıyor ise tüp bebek yöntemi içerisindeki bu en önemli aşamada 3 günlük bir izin kullanabilir. Bazı anne adayları bu süreçte daha uzun izin kullanmak isteyebilmektedir; bu, tamamıyla anne adayının inisiyatifinde olan bir durumdur.

Tüp bebek tedavisinde 7 aşama bulunmaktadır:
  • Sağlık Kontrolü: Anne ve babanın genel sağlık kontrolü yapılır, bunun dışında çeşitli hormonal testler gerçekleştirilir. Test sonuçları tedavi süreci için oldukça önemlidir.
  • Hekimin Tedaviye Karar Vermesi: Elde edilen bulgulara göre hekim, tüp bebek tedavisinin başlayıp başlamayacağına karar verir.
  • Folikül Uyarıcı Hormon Tedavisi (FSH): İki haftadan daha kıs bir süre içerisinde gerçekleşen bu aşamada anne adayının yumurtaları ilaç tedavisi ile uyarılır ve yumurtaların büyümesi sağlanır.
  • Foliküllerin Çatlatılması ve Yumurta Toplama: Tedavi için istenen büyüklüğe ulaşan yumurtalar çatlatılır, çatlatılan yumurtalar 34-36 saat sonra laboratuvar ortamında alınır. Tüp bebek yöntemi için 20 dakika süren bu uygulama her iki yumurtalığa da yapılır ve anne adayı 24 saatlik bir dinlenme sürecine başlar.
  • Sperm Örneğinin Alınması: Baba adayından 3-5 gün cinsel perhiz uygulaması istenir ve ardından sperm örneği alınır. Eğer sperm örneği evden getirilecekse 40 dakika geçmeden spermler laboratuvara ulaştırılmalıdır.
  • Fertilizasyon: Laboratuvar ortamında her bir yumurta içerisine sperm hücreleri yerleştirilir ve 24 saatten kısa bir sürede döllenme olup olmadığı anlaşılır.
  • Embriyo Transferi: Tüp bebek için son aşamadır. Hormon takviyeleri de yapılarak döllenmiş yumurta anne rahmine yerleştirilir. Embriyo transferinden 10-12 gün sonra hamilelik testi yapılıp tüp bebek tedavisinin olumlu sonuç verip vermediği kontrol edilir.
Tüp bebek yöntemi için Ankara Çankaya’daki Op. Dr. İlhami Atılgan kliniğine başvurabilir, gerekli olan tedaviye başlayabilirsiniz. Tüp bebek fiyatları ve merak ettiğini konularda detaylı bilgi için telefon numaralarımızı arayabilirsiniz.

Son Yazılar