Laparoskopi nedir? Tüp Bebek Tedavisinde Ne için Uygulanır?

Laparoskopi nedir? Tüp Bebek Tedavisinde Ne için Uygulanır?
Tüp bebek tedavisi öncesi uygulanan Laparoskopi nedir? Tüp Bebek Tedavisinde Ne için Uygulanır? Gibi hastalar tarafından merak edilen soruları cevaplıyoruz. Laparoskopi, endeskopik cerrahi bir yöntemdir. 1980’ler itibarıyla tanısal uygulamalarda kullanılan yöntem, günümüzde ise tedavi amaçlı uygulamalarda hekimler tarafından tercih edilir. Avantajları ile birçok farklı branşta kullanılan bir cerrahi uygulamadır. Laparoskopik cerrahi, konusunda uzman hekimler sayesinde pratik bir süreçtir ve hem hekime hem de hastaya kolaylık sunar.


Laparoskopi Nasıl Gerçekleştirilir?

Genel anestezi ile uygulanan yöntem, göbek deliğinden sokulan ince bir teleskop yardımıyla karın içinde cerrahi uygulamaya ortam hazırlar. Açık ameliyatların aksine kansız bir yöntem olması, komplikasyonları bulunmayan bir uygulamadır. Ayrıca, hastanın hastanede yatış süresi kısadır, ağrı kesici alımı azdır. Laparoskopik cerrahi yöntem, küçük kesiler ile gerçekleştirilir. Böylelikle hastada ameliyat izi kalmaz.


Tüp Bebek Tedavisinde Laparoskopi

Laparoskopi kadın sağlığı ve doğum alanında diğer branşlara nispeten daha fazla oranda tercih edilir. Özellikle tüp bebek tedavisi öncesi birçok hekim laparoskopi yöntemini tüp bebek tedavisinin başarı oranını artırmak için uygular. Tedavi öncesi, rahim bölgesi laparoskopik cihazlar sayesinde kontrol edilir ve tedavide sorun çıkarabilecek ve tedavinin başarı oranını düşürecek bölgeler tespit edilir.

Laparoskopi nedir? Tüp Bebek Tedavisinde Ne için Uygulanır?
Laparoskopi Nedir? Tüp Bebek Tedavisinde Ne için Uygulanır?

  • Laparoskopi ile anne adayının tüplerinin kontrolü sağlanır
Laparoskopik yöntem ile tüpler kontrol edilir, tüp bebek tedavisinin başarı oranını artırır.

Tüp bebek tedavisi için başvuran anne adaylarının tüpleri, tedaviden önce kontrol edilir. Anne adayının sağlıklı ve iyi kalitedeki embriyolarını uterusa(rahime) yerleştirmeden önce, eğer tüplerde sıvı birikimi olmuş ise alınması gerekir. Ayrıca tüplerin rahim dokusuyla ilişiğinin kesilmesi de tüp bebek tedavi sinde başarısıyı artırır.
  • Miyom tedavisi ile başarını oranı yükselir:
Laparoskopik cerrahi ile tüp bebek tedavisi öncesinde anne adayının myomları var ise alınır. Gebeliğe etki eden myomlardan böylelikle rahim bölgesi temizlenir. Laparoskopi ile gerçekleştirilen bu uygulama ile tüp bebek tedavi başarısının yüzdesi artırılır.

Laparoskopik uygulama sayesinde ayrıca kadın sağlığı ve doğumuna da katkı sağlanır.
  • Kısırlık nedenleri laparoskopi ile bulunabilir. Böylelikle tüp bebek için ortam hazırlanır.
  • Rahim içi problemler görüntülenebilir.
  • Pelvik cerrahisi çok daha kolay gerçekleştirilir.


Laparoskopi Ankara

Sonuç olarak Tüp bebek tedavisi öncesi uygulanan Laparoskopi nedir? Tüp Bebek Tedavisinde Ne için Uygulanır? Sorusunun en net yanıtı, tüp bebek tedavisinin başarı şansını arttırmak için yapılan kontrollerdir denilebilir. Bu kontroller yardımıyla pelvik bölgede gebeliğe engel bir anomali olup olmadığı tespit edilebilmektedir. Ankara Çankaya’da bulunan Op. Dr. İlhami Atılgan muayenehanesinden randevu alarak tedavi sürecinize başlayabilir, merak ettiklerinizi doktorumuza danışabilirsiniz.

Son Yazılar