Yumurta Rezervi Yetersizliğinde Kök Hücre Tedavisi

Yumurta Rezervi Yetersizliğinde Kök Hücre Tedavisi
Yumurta Rezervi Yetersizliğinde Kök Hücre Tedavisi ilerleyen yaş ve diğer genetik faktörlü over yetmezliği problemlerinde, hastaların çocuk sahibi olma olasılığını önemli ölçüde arttıran platelet enjeksiyon uygulamalarıdır.


Yumurta Rezervi Yetersizliğinde Kök Hücre Tedavisi Nedir?

Tıp dünyasında; kadınların belli bir sayıda yumurta hücresi ile doğduğu, bu sayının kadınlar ergenlik çağına girdiği andan itibaren her ay düzenli olarak adet görmeleri ile azaldığı (ovülasyon) bir gerçek olarak tekrarlanır. Buna göre;
 • Her adet döneminde kadınların yumurtaları eksilir
 • Eksilme yumurta rezervleri bitene kadar sürer
 • 40 yaşına gelen kadının yumurta rezervi ciddi bir şekilde azalır
 • 45 yaşından sonra ise yumurtalar neredeyse tükenir
 • Var olan yumurtaların kalitesi düşer ve bunlarla bir kadının gebe kalabilmesi zayıf bir ihtimal halini alır.

Dünyanın farklı ülkelerinde, örneğin Amerika’da, yaşı ilerleyen kadınların yumurta üretip üretemeyeceği üzerine yapılan araştırmalar ilginç neticeler vermiştir. Deneyler göstermiştir ki yumurtalıklarda aktif olmayan yüzeysel hücreler bulunmaktadır ve bu hücreler uygun şekilde uyarılırsa yumurta hücresine dönüşebilmektedir.

Kadın üremesinin (infertilite) belli bir yaştan sonra da mümkün olabileceğini ortaya koyan bu araştırma, tıp dünyasında adeta devrim yaratmıştır. Ayrıca Amerika Harvard Üniversitesi’nde hayvan denekler üzerinde yapılan bir başka deneyde ortaya çıkan sonuç yaşı ilerlemiş olan kadınların doğum yapabilmelerini ortaya koymuştur.


Over Yetmezliği Araştırmaları

Yaşı ilerlemiş kadınların kanından alınarak laboratuvar ortamında zenginleştirilen trombositler (plateletler) yumurtalıklardaki aktif olmayan kök hücreleri aktif hale getirmiş ve yeni yumurta üretimini sağlamıştır.

Doğum yapmak isteyen kadının kan örneğinden alınan verimli ve zengin plazma, laboratuvar ortamında yumurtalıklara enjekte edildiğinde yumurtalıklardaki kök hücrelerin aktivite kazanması ile yeni yumurtaların üremesi söz konusu olmuştur. Bu tespit, erken yaşta over yetmezliği yaşayan, kısırlık sorunu ile yüz yüze gelen ya da menopoza giren kadınların da yumurta üretebileceği anlamına gelmektedir.


Platelet (Trombosit) Enjeksiyonu ile Kök Hücre Büyümesi

Yüksek yoğunluktaki plateletler yumurtalıklara enjekte edildiğinde hücre büyümesi gerçekleşmekte ve hücreler yumurta hücresine dönüşebilmektedir. Platelet, bireyin kan örneğinden alındığı için herhangi bir alerjik reaksiyona ve yan etkilere neden olmaz, ayrıca vücut enjekte edilen plateleti reddetmez.kök hücre büyümesi

Menopoza giren kadınlara bu işlem yapıldığında görülmüştür ki periyodik adet dönemi yeniden başlamış ve gebelik hem doğal yollarla hem de tüp bebek tedavisi ile mümkün olmuştur. Ancak platelet enjeksiyonu işlemleri henüz yeteri kadar geliştirilemediği için gebeliğin meydana gelmediği hastalar da bulunmaktadır. Platelet enjeksiyonu ile kök hücre tedavisi yapılan kadınların % 60’ından olumlu sonuçlar elde edilmiştir.


Platelet Enjeksiyonu Kök Hücre Tedavisi Öncesi

Platelet enjeksiyonu işlemi yapılmadan hemen önce ve tedavi yapıldıktan 3 ay sonra işlemin uygulanacağı birey üzerinde birtakım testler yapılmaktadır.
 • Antral folikül sayısının tespiti (Bu test, ultrasound ile gerçekleşir.)
 • FSH, LH, Estradiol hormon testleri
 • Bulaşıcı hastalık olup olmadığını öğrenmek için kan testi
 • AMH hormon testi


PRP Over Yetmezliği Tedavisi Sağlıklı Sonuç Verir mi?

PRP uygulanmasının amacı yeni hücre oluşumunu tetikleyebilmektir. Yeni hücreler elde edildikten sonra 45-60 gün süren hormon takviyesi doktorunuz tarafından tercih edilebilir. Bu takviye ile sağlıklı mayoz bölünme süreci geçirildiği durumda sağlıklı sonuç alındığından bahsedilebilir.

Sağlıklı yumurta elde edilip edilemediği ise ancak laboratuvar testlerinden sonra anlaşılabilir.


Yumurta Rezervi İçin PRP Tedavisi Kaç Kez Uygulanabilir?

Platelet Rich Plasma tedavisinin kadın hastalardan yumurta elde edilebilmesi için uygulama geçmişi çok eski değildir. Bu nedenle uzun süreli bir laboratuvar verisi olmamakla birlikte doktorunuzun test sonuçlarınız ışığında vereceği karara göre tekrarlanmasında gözlemlenen bir yan etkisi bulunmamaktadır.
 • Transvajinal Ultrason Muayenesi
 • Yumurtalık Rezervi Testleri

PRP yumurta yetersizliği tedavisine karar verilmesinde istenen testlerdir.
Yumurtalıklara PRP ve Kök Hücre Tedavisi


Yumurta Rezervi Yetersizliğinde Kök Hücre Tedavisi

Ankara Çankaya Op. Dr. İlhami Atılgan kliniğinden randevu almak suretiyle platelet enjeksiyonu ile kök hücre tedavisine başlayabilirsiniz. İleri yaşlarda çocuk sahibi olmak, menopoz sonrası adet kanamalarını yeniden canlandırabilmek için platelet enjeksiyonu ile kök hücre tedavisi oldukça iyi sonuçlar vermektedir. Platelet enjeksiyon fiyat ve detaylı tedavi bilgisi için numaralarımızı arayabilirsiniz.

 

Son Yazılar