Yumurtlama Takibi ve İlişki Planlaması

Yumurtlama Takibi ve İlişki Planlaması
Basit uygulamalar ile hesaplayarak da çiftler yumurtlama takibi ve ilişki planlaması yapabilir ve en doğurgan zamanı takip edebilirler. Cinsel birleşme bu analizlere göre ayarlanarak gebelik ihtimali oranının artırılması sağlanabilir. Düzenli cinsel birleşme yaşayan ve haftada iki ya da üç kez birlikte olan çiftlerde bu takibin yapılmasına gerek olmamaktadır. Öte yandan, düzenli cinsel birliktelik yaşamayan çiftlerde ve ilaçlarla yumurtalıkların uyarıldığı özellikle tüp bebekte takibin düzenli yapılması oldukça önemlidir.


Tüp Bebek Öncesi Takip ve Planlama

Spermler yaklaşık 72 saat boyunca canlı kalabilmektedir. Düzenli birlikteliklerin gebelikle sonlanması yüksek ihtimal olmakla beraber, ilişki planlaması ya da yumurtlama takibine de ihtiyaç yoktur. Kimi durumlarda ise itinayla ölçümlerin yapılması ve yumurtlama takibinin detaylı incelenmesi şarttır.

İki basit yöntem vardır bu takip için. İlk yöntem; temel vücut ısı (BBT) çizelgesini bakılarak, yumurtlama takibi ve ilişki takibi analiz gerçekleştirilir. Çok sağlıklı ve doğru ölçümler olmadığı görüşünde birleşen Tıp Dünyası bu yöntemi uygulamamaktadır.

Günümüzde sıklıkla uygulanan ise ultrason yöntemidir. Bu takipte foliküler faz ultrason sayesinde takibe alınarak yumurtalıkların incelenmesine olanak sağlanır. Yumurta ince, sıvı kese olan foliküler içerisinde gelişir. Her adet döngüsünde ise yeni bir folikül üretir vücut.

Foliküler yapı ultrasonda sıvı dolu ince yapılı kese şeklinde gözükür ve her gün yaklaşık 1-2 mm büyüme gösterir. Foliküler 18-25 mm boyutuna ulaştığında ise yumurtlama zamanının geldiği anlaşılır. Adet döngüsünün 8. gününden itibaren ultrason takibine başlanabilir. Her gün foliküler kesenin incelenmesi önemlidir. Takip zahmetsizdir.


Yumurtlama Takibi Evde de Yapılabilir

Evde yapılan testler de bulunur. Bu ölçümler, kadının idrarındaki lüteinleştirici hormon (LH) düzeyinin pozitifleşmeye başlamasıyla doğurganlığın arttığı ve çift için uygun birleşme zamanının geldiğini gösterir.


Yumurtlama Takibi ve İlişki Planlaması

Tüp bebek tedavilerinde ilk adımlardan biri olan yumurtlama takibi, embriyo elde edilecek sürece kadar ulaşabilmek için önemlidir. Sperm sayısı veya yapısı yetersiz hastalar için uygulanan tedavi hakkında detaylı bilgi için sperm morfolojisi nasıl düzelir yazımızı okuyabilirsiniz.

Op. Dr. İlhami Atılgan Kliniğinde randevu kaydı oluşturarak, gebelikle bitmesini istediğiniz yumurtalık takibi ve ilişki planlaması takviminizi öğrenebilir ve analizlerinizi düzenli şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Son Yazılar